BAYPROJE Öykü Yarışması'nda ödül töreni

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) tarafından düzenlenen Öykü Yarışması için ödül töreni düzenlendi.

BAYPROJE Öykü Yarışması'nda ödül töreni
Bayburt Postası - Şair Zihni Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törende Öykü Yarışmasında birinci olan Rekabet Kurumu Kız Anadolu Lisesi Öğrencisi Emine Öztürk, ikinci olan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Zeynep Temel ve aynı okuldan üçüncü olan Şuheda Develi ile diğer alanlarda derece elde eden öğrencilere ödülleri verildi. 


Vali Pehlivan törende proje hazırlamanın ve hayata geçirmenin son derece meşakkatli bir süreç olduğunu fakat projelerin hayata geçirilip başarılı sonuçlar alınmasıyla tüm yorgunlukların memnuniyet verici duygulara dönüştüğünü kaydetti. BAYPROJE’nin Öykü Yarışması Ödül Töreni ile kendilerine bu memnuniyeti yaşattığını dile getiren Vali Pehlivan, “Öncelikle bu projelerin eğitim öğretim gibi gerçekten hayati önem taşıyan bir alanda yapılmış olması ve bunun içerisinde devletimiz, hükümetimiz ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından birçok yatırım hayata geçirilirken sivil toplum girişiminin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde hayata geçiriliyor olması da bizler için ayrı bir memnuniyet kaynağı. Eğitimin ne kadar önemli bir konu olduğunuz 7’den 77’ye hepimiz biliyoruz. Fakat şunu da hepimiz biliriz ki; bu konuda başarı elde etmek sadece anlatarak, konuşarak değil, icraat yaparak, somut çalışmalar ortaya koyarak mümkün olur. Bu da tek bir kişinin çabasıyla mümkün değildir. Topyekûn bir mücadele gerektirir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘İlköğretim davası, insan olma davasıdır.’  Hakikaten öyledir. Bunu ancak topyekûn mücadeleyle sağlamış oluruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin eğitim alanında fiziki şartlar itibariyle önemli mesafeler kat ettiğini söyleyen Vali Pehlivan, “Bununla birlikte Milli Eğitim Müdürümüz ve ilgili diğer arkadaşlarımızla okul ok ul gezip öğretmenlerimize şunu ifade etmeye çalışıyoruz; bu mekânlar yapılır, donanımlar en üst seviyede sağlanır fakat tüm bunları anlamlı kılacak olan bizim hem eğitim öğretim kadrosu hem idareciler olarak etkin ve verimli hizmet ortaya koymamızdır. Genel bir tabirle işimizin, sorumluluğumuzun, görevlerimizin hakkını vermektir. Eğer bunu aileleri, toplumumuzu, kısacası bütün paydaşları dâhil ederek yaparsak işte o zaman biz başarıyoruz veya başarı yolunda ilerliyoruz demektir. Başarı sadece hedefe varmak değil, o yolda adım atmak da bu iş için çok önemli bir başlangıçtır.” dedi.

Vali Pehlivan, okuryazar olmanın genel anlamı dışında bilgi birikimi edinmek ve bu birikimi insanlara yararlı olacak şekilde kullanmak olduğunu belirterek, BAYPROJE’nin hayata geçirdiği ‘Öykü Yarışması’ ve Matematik Atölyesi gibi projelerle bunu başardığını söyledi.

Vali Pehlivan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dünyamızın geldiği noktada söz sahibi artık markalar. Özellikle teknolojik alanda markalar konuşuluyor. Ülkeler marka değerler ortaya koymak bir şeyler icat etmek ve onu diğer ülkelere pazarlamak için adeta yarış halindeler. Teknolojik ve fenni alanlarda bu markalar çeşitli ürünler ortaya koyarken sosyal bilimler alanında da işte yazdığınız bu kitaplar, yaptığınız sosyolojik araştırmalara benzer çalışmalar da bu açıdan bir marka değere sahip. Sosyal bilimler anlamında; edebiyatta, sanatta ortaya konulacak eserlere en az teknolojik alanda ortaya koyulacak eserler kadar ülke olarak bizlerin de, dünyanın da ihtiyacı var. Bunu da okullarımızdaki müfredatlarımızla yetinmeyerek çocuklarımızın gençlerimizi sosyo kültürel ve psikolojik gelişimine katkı sağlayacak ilave çalışma ve projelerle sağlayacağız. İşte bu anlamda da bir memnuniyetimiz söz konusu. Sevgili gençler sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz. Yurdumuzun neresinde olursak olalım bizim görevimizi sizlere rehberlik etmek sizlerin önünü açmak. Devlet ve millet olarak bizlere düşen budur. Naçizane sizlerden ricamız; sunulan imkânları en iyi şekilde değerlendirmenizdir. Bu uğurda emek sarf eden çaba ortaya koyan herkesi tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda, kısa ve uzun vadede bu çalışmalar artarak devam edecek. Bizlerde ortaya konulan bu eserlerin gururunu hem il olarak hem de ülke olarak yaşayacağız.”Bayrak: "Bu yarışmayı çok önemsedik"

BAYPROJE faaliyetleri hakkında bilgiler veren Yönetim Kurulu Başkanı Akın Bayrak ise Bayburt’un sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan desteklenmesi için Bayburt’ta yetişmiş kimselerden nasıl yararlanabileceklerini ve Bayburt’un kalkınmasına nasıl katkıda bulunabileceklerini düşünerek yola çıktıklarını bildirdi. Bayburt hakkında araştırmalar yaparak raporlar hazırladıklarından bahseden Bayrak, “Bayburt’a yatırım yapan girişimci öyküleri kongresi yaparak Bayburt’a yatırım yapan tüm girişimcileri bir araya getirdik. Bayburt Şehircilik Kongresi’ni gerçekleştirdik. O kongrede ifade edilenler çok önemliydi. Yine Bayburt’ta çeşitli sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıların bir meyvesi olarak Dede Korkut ve Bayburt isimli bir araştırma yaptırdık. Bundan iki yıl önce Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi isimli çok değerli bir sempozyum gerçekleştirdik. Tabi ki bunlar arasında BAYPROJE’nin en önemli ve ilk eseri öykü yarışmasıdır. Öykü yarışmasını çok önemsedik. Toplum olarak okuma ve yazmayı çok seven bir toplum değiliz. Yazmadığımız için geçmişle ilgili bir takım belgelere de sahip değiliz. Bu bakımdan öykü yarışmasıyla gençlerimizi bu konuda motive etmeyi istedik ve onlara okuma ve yazma alışkanlığını kazandırmak istedik. 7 yıldır bu yarışmayı devam ettiriyoruz. Bu güne kadar 21 eseri kitap haline getirmişiz. Geçtiğimiz yıl Matematik Atölyesi Projesi’ni başlattık. Bu proje çok kısa bir sürede 3. Ulusal Tales Matematik Yarışması’nda büyük bir kısmı yüksek dereceler elde ettiler. Bu öğrenciler içerisinden iki tanesi de yarışmada finale kaldılar. Bir öğrencimiz de zeka vakfının sınavında finale kaldı. Bu öykü yarışmasına bugüne kadar 254 öğrenci katıldı. Bu öğrenciler toplam bin 250 sayfa eser yazdılar. Tüm bunlar 6 kitap oldu. Yarışamaya katılan her öğrencinin eseri o kitaplarda kayıt altına alınıyor.” şeklinde konuştu.

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, BAYPROJE Yönetim Kurulu Başkanı Akın Bayrak, Kurucu Üye Prof. Dr. Rıfat Yıldız, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.