Bayburt Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu

Bayburt Üniversitesi'nde mezuniyet heyecanı yaşandı.

Bayburt Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu
Bayburt Postası - Bayburt Üniversitesi'nde mezuniyet heyecanı yaşandı. 2015-2016 Akademik Yılı Bilim Kültür Haftası ve Mezuniyet Programı kapsamında düzenlenen mezuniyet töreninde coşkulu anlar yaşandı. Programa Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu da katıldı.Gençosman Stadyumu için planlanan tören yağmur yağdığı için Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Salon yetersiz olduğu bir çok vatandaşın takip edemediği tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kültür ve kongre merkezi isteği

2015-2016 akademik yılı dönem birincisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümü öğrencisi Emre Yazıcı'nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, salona sığmayan halktan dolayı Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan Bayburt’a, Bayburt Üniversitesine büyük bir kültür ve kongre merkezi isteyerek başladı.

"Bayburt Üniversitesi büyümeye devam edecek"

Bu kongre merkezi yapıldığında bu güne kadar Bayburt Üniversitesinin mezun olan bütün öğrencilerini davet ederek büyük bir onurla ağırlamak istediklerini dile getiren Rektör Coşkun, “Bayburt Üniversitemiz, her geçen gün gerek fiziki mekânları açısından, gerek öğrenci-öğretim elemanı sayısı açısından ve gerekse bilimsel yayın ve araştırma sayısı açısından büyümeye devam etmektedir. 2015-2016 öğretim yılında 14 yeni bölüm açtık ve yaklaşık 8 bin öğrenciye ulaştık. Bu yıl bin 550 civarında öğrenci mezun edeceğiz. Önümüzdeki yıl nasip olursa 17 yeni bölüm açıyoruz ve 3 bin 440 öğrenci kaydetmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yıl yüzde 50 doluluk oranına ulaşırsak 9 bin 500 civarında öğrencimiz olacak ve inşallah bu 2019 yılında 15 bine ulaşacak.  Hızla artan öğrenci sayısına paralel olarak,  önümüzdeki yıl açmayı düşündüğümüz 2 bin kişilik yurt da hizmete girmiş olacak. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bugün bizler için hüzün ve sevincin beraber yaşandığı bir gün. Bugün, 2 ya da 4 yıl boyunca emek verdiğimiz talebelerimizi yuvadan uçurduğumuz bir gün” dedi.

"Bugün çok anlamlı bir heyecan yaşıyorsunuz"

Velilere de seslenen Rektör Coşkun, “Sizlerin bugünkü duyguları herkesinkinden çok farklı. Bugün burada, ben eminim ki evlatlarınızın doğumundan, ilk sözcüklerinden, ilk yürüyüşlerinden, ilkokula gidişlerinden, liseye gidişlerinden, üniversiteye gidişlerinden hatta evlenmelerinden bile çok daha anlamlı bir heyecanı yaşıyorsunuz. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz gözbebekleriniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine, başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi. Ama içinizde onların istikballeriyle ilgili bir korku duymayın, bugüne kadar yaptıklarıyla bizim hep takdirimizi kazandılar. Böyle pırıl pırıl evlatlar yetiştirdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun diyorum.” diye konuştu.

"Millete asla sırtınız dönmeyin"

Gençlere de seslenen Rektör Coşkun, “Bugün yaşadığınız gurur ve heyecan, anne ve babalarınızın, hocalarınızın uzun ve sabırlı emeklerinin bir neticesidir. Biz şunu biliyoruz ki "Men Sabera Zafera" Sabreden zafere erer! Sizler, Fatih gibi, Yavuz gibi cihan padişahlarının torunlarısınız. Sizler, hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru mübarek bilerek, o kaftanı ömür boyu kutsal bir emanet gibi saklayan, vefatının ardından da üzerine örtülmesini vasiyet eden, üç kıtaya hükmetmiş ama hocasının dizinin dibine çökmüş kahramanların torunlarısınız. Üniversite kapısından bedeniniz çıksın ama gönlünüzü, aşkınızı, vefa borcunuzu lütfen üniversitede bırakın. Millete asla ve asla sırtınızı dönmeyin. Millete, millet iradesine, milletin değerlerine sırtını dönenlere asla prim vermeyin. Şu aşamadan sonra bu ülkeye istikamet çizecek, bu ülkeye, bu millete rehberlik edecek olan sizlersiniz. Sizler, artık bu ülkenin bilim adamları, sanatçıları, aydınlarısınız. Sizler, geleceğin başbakanlarısınız, bakanlarısınız, idarecilerisiniz. Asla ve asla umutsuz olmayın. Öz güveninizi asla kaybetmeyin. Sevgili gençler, başınızı asla öne eğmeyin.” şeklinde konuştu.

"Güvenli şehrin huzurlu üniversitesinin evlatları"

Cesaret kavramının üzerinde önemle duran Rektör Coşkun konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cesaret, büyük hedefler için çalışmak, bunun herhangi bir ödülü ya da karşılığı olup olmayacağını bilmemek, hatta düşünmemektir. Cesaret, gerçeği aramak, bunu da yüksek sesle dile getirebilmektir. Hepinize, cesaretle başladığınız bu yolda, başarılar, mutluluklar dilerim. Bugünü, bir ayrılık olarak görmeyin. Hayatta başarılarınızı bizlerle paylaşın, üniversitenizi sık sık ziyaret edin, bizimle görüşün. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur. Güvenli şehrin huzurlu üniversitesinin evlatları. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun.”

Memiş: "Bayburt'tan kazandıklarınızı Türkiye'ye anlatacaksınız"

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş ise güvenli şehrin huzurlu üniversitesinde öğrencilerin öğretimini tamamladığını ifade ederek, “Ben geleceğinizin aydınlık, alnınızın açık olması dileklerimle inşallah Bayburt’ta elde ettiklerinizi Türkiye’mize harcayacağınızı ümit ediyorum. Şunu ifade ediyorum ki bu şehir kadimden getirdiği, kadimden beri sahip olduğu şehir kültürü ile sizleri bağrına bastı. Bayburt’u unutmayacaksınız Bayburt’tan kazandıklarınızı Türkiye’ye anlatacaksınız. Yani bizlerin Bayburt’umuzun gönül elçileri olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu: "Bu ülkenin sırtı hiçbir zaman yere gelmeyecektir"

Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise Bayburt’ta 10 bine yakın öğrencinin okuduğunu Bayburt’ta mezuniyet töreninde olmaktan çok büyük bir gurur, şeref ve mutluluk duyduğunu belirtti. Kavcıoğlu, “Bugün benim yaşadığım en güzel en mutlu günlerden bir tanesi. 30-35 yıl önce Türkiye’de belki 15-20 üniversite varken bugün 193 üniversite var. 114 tane devlet üniversitesi var. Bu devletin Türkiye’yi getirdiği noktayı çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Son 15 yılda açılan üniversitelerin o şehirlerin kalkınmasına, gelişmesine önemli imkânlar sağlaması şehirlerin gelişimi için çok iyi bir fırsattır. Gençlere çok daha iyi bir gelecek sağlayacağımızı burada ifade etmek istiyorum. Siz gençler sayesinde bu ülkenin sırtı hiçbir zaman yere gelmeyecektir. Bahtınız, geleceğiniz açık olsun.” şeklinde konuştu.

Yeneroğlu: "Bayburt heyecanlı bir gün yaşıyor"

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise Bayburt’un Türkiye’nin her yerinden misafir kabul ettiği heyecanlı bir gün yaşadığını dile getirerek, “Öğrenci arkadaşlarıma bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Gençlerin bu milletin idealinin, bu milletin irfanının temsilcisi olacaklarını, uluslararası öğrencilerle birlikte gençlerin Bayburt’un gönül elçileri olacaklarını diliyorum.” diye konuştu.

Ağbal'dan kongre merkezi sözü 

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’un büyük kültür merkezi ve kongre isteği talebini geri çevirmeyeceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Okulu dört yıllık bir süreçte okuyup artık son günlere geldiniz. Rabbim öncelikle mezuniyetinizi hayırlı etsin.  Öğrencilik dönemi bitiyor, hayat yeni başlıyor. İnşallah devletimizin size verdiği imkânlarla güzel işler edinirsiniz. Güzel rızıklar sizleri bekliyor. Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın, kötülerin şerrinden de korusun. Öncelikle Bayburt’un evladı olarak, bir bakan olarak hocamızın kongre merkezi talebini geri çeviremem. İnşallah bunu Bayburt’a kazandıracağız. Gerçekten bu coşku gösteriyor ki Bayburt her şeyin en iyisine layık. Bugün burada Sayın hocama sordum, 81 vilayetten öğrencilerimiz var. Hükümetlerimiz döneminde her ilde bir üniversite kurma projesinin ne kadar önemli olduğunu aslında buradan görmek mümkün. Her ilde kurulan üniversite sayesinde bugün bütün halkımız birbiri ile kucaklaşıyor, muhabbet ediyor. Gençler, biz birbirimiz burada tanıyoruz. Kars’tan var mı, Malatya’dan var mı, Adana, İzmir var mı, Hatay… Hepinizin gözlerinden öpüyorum. Hepiniz inşallah bu ülkeyi yöneteceksiniz.”

"Bu milletin değerlerine uygun Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz"

Son 14 yılda eğitimi en öncelikli amaç ve hedef olarak belirlediklerini hatırlatan Bakan Ağbal şunları kaydetti: "O zaman üniversite sayımız 80 civarındaydı. Bu ülkenin, bu milletin, bu ümmetin tek lideri Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanımız, eğitimi en başa koydu ve ilk andan itibaren bizlere verdiği talimat, eğitime bütçeden en fazla payı vermek oldu. Biz bir bir gerek ilköğretim, gerek ortaöğretim, gerekse de yükseköğretimde önemli adımlar attık. Her bir ilimize teker teker üniversiteler, yeni fakülteler kurmaya başladık. Öğrenci sayılarımızı yükseköğretimde belki de üç katına artırdık. Artık gençlerimizin üniversite sınavlarına girdikleri zaman daha fazla kazanma şansları var ve yükseköğretime daha rahat erişebiliyorlar. Sizler gençler, bu okullardan mezun olacaksınız. İnşallah, kamuda ve özel sektörde kendinize iş bulacaksınız. Bizim sizden istediğimiz tek bir şey var: Bu milletin değerlerine, bu milletin kültürüne, bu medeniyetin kodlarına uygun bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz inşallah."

"Gençler bu ülkeyi ileriye taşıyacak olan sizlersiniz"

Türkiye’nin son 14 yılda kaybetmiş olduğu özgüveni yeniden kazandığını dile getiren Ağbal, “Bu topraklarda, bu coğrafyada, bin yıldır yaşanan medeniyet yeniden yeşermeye başladı. Tarihimizle, kültürümüzle, öz benliğimizle barıştık. Birbirimizle daha fazla kardeş olduk. Birbirimize daha fazla inandık. Başımız dik, alnımız açık. Dünyanın neresine gidersek gidelim Türk olmaktan, Türkiyeli olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Bizim medeniyetimizde kardeşlik, birlik, beraberlik vardır. Son 14 yılda birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirdik. Kardeşliğimizi güçlendirdik. Nereden olursak olalım, ne konuşursak konuşalım hepimizin tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet etrafında birleştiğini gördük. Biz, bir ve beraber oldukça, biz kenetlendikçe, güçlü oldukça isterse yedi düvel karşımıza çıksın kimse bu milletin sırtını yere getiremez. Sevgili gençler, emanet kuşaktan kuşağa geçiyor. Yeni dönemde emanet sizde inşallah. Bu ülkeyi ileriye taşıyacak olan sizlersiniz. Kendinize inanın, kendinize güvenin. Bu millet de sizlere güveniyor. İnşallah hep beraber Türkiye’yi çok daha güzel günlere birlikte taşıyacağız.” dedi.

Ağbal, daha sonra 7 Haziran seçimlerinden sonra Bayburt’u büyütecek olan Bayburt Üniversitesi ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı.

Bakan Ağbal, konuşmasının ardından üniversiteden birincilikle mezun olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Emre Yazıcı'ya diploma ve hediye verdi.

Mezuniyet törenine Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Yargıtay Birinci Başkan Vekili Abdulkadir İlhan, Anayasa Mahkemesi Üyesi Hicabi Dursun, AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Garnizon Komutan Jan. Alb. İbrahim Ayhan Vural Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun akademisyenler, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

2015-2016 Yılı Akademik yılında dereceye giren, proje yarışmalarında derece alan, TÜBİTAK destekleme programı kapsamında destek alan öğrencilere ödüllerinin protokol üyeleri tarafından verilmesi, Bayburt Üniversitesine destekte bulunanlara plaket takdimi ve birlikte kep atılmasıyla tören sona erdi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YUSUF 6 yıl önce

Sayın rektör bey üniversitemizi iyi yerlere taşıyacağını söylemiş. Katılıyorum….Kendileri açık öğretim fakültesi mezununu üniversiteye arastırma görevlisi alarak tersten geliştirir…Diğer kademelere aldığı kişiler zaten bi dünya….Hayırlısı

Avatar
adam69 6 yıl önce

akp liyse sorun görmüyorlar

Avatar
seko69 6 yıl önce

Sayın Mete Memiş; Bayburtu unutmayacaksınız Bayburttan kazandıklarınızı Türkiyeye anlatacaksınız. Yani bizlerin Bayburtumuzun gönül elçileri olacaksınız." demiş.. Sayın Başkan sanırsın Bayburt'u Paris yapmış ta öğrencilerin gittikleri yerlerde Bayburt'un reklamını yapmasını istiyor. bu şehirden kaçan kurtuluyor. burası şehir değil bir MEZRA... sizin telkinlerinize gerek yok. zaten öğrenci gittiği yerde Bayburt'un bir MEZRA olduğunu çevresindekilere söyleyecek.. sürgün şehri olduğunu söyleyecek. Türkiye'nin en madara en yaşanmaz yeri olduğunu söyleyecek.. size düşen bu şehri adam gibi bir şehir yapmak. çamuru, çukuru, tozu gören öğrenci bu şehir için olumlu bir söz kullanmaz.. ve ne yazık ki Naci AĞBAL bu konuşmayı dinliyor ve alkışlıyor. hazin bir durum.. içler acısı bir durum. gerçi video da Sayın Başkanın konuşmasını öğrenciler dinlemiyor çünkü bu mezralık durumun mimarı Sayın Başkan olduğunu öğrenciler biliyor..

Avatar
nazım 6 yıl önce

bu kadar rezil bir kep töreni olmamıştı.

Avatar
kaya69 6 yıl önce

şov şov icraat yok insanlar şunu demiyor iş yok ülke ünv mezunu işsizlerle dolu tek subay polis olursun oda kimse terör var diye fazla ilgi göstermediğinden

Avatar
Around gitmesin 6 yıl önce

Arkadaslar Niye zorunuza gidiyor ki ak partinin mitingi de olabilir zamanindaki zulumlerinize sayin