Aranan logo bulundu…

Uzun zamandır, Bayburt Üniversitesi için aranan logo nihayet bulundu. Logoyu belirlemek için bir duyuru yaparak yarışma düzenleyen Bayburt Üniversitesi Rektörlüğü, logo seçiminin sonuçlandığını duyurarak, kamuoyunun beğenisine sundu. Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, seçilen logo hakkında çeşitli bilgiler verdi:

Aranan logo bulundu…

Uzun zamandır, Bayburt Üniversitesi için aranan logo nihayet bulundu. Logoyu belirlemek için bir duyuru yaparak yarışma düzenleyen Bayburt Üniversitesi Rektörlüğü, logo seçiminin sonuçlandığını duyurarak, kamuoyunun beğenisine sundu. Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, seçilen logo hakkında çeşitli bilgiler verdi:


“Uzun bir süreden beri, büyük bir özenle Bayburt Üniversitesi için yürütülen logo arayışı nihayet sonuçlanmıştır. Bildiğiniz gibi, logomuzu belirleyebilmek için geniş katılımlı bir yarışma düzenledik. Yarışma çok büyük bir ilgi gördü ve ülkemizin hemen hemen her bölgesinden katılımlar oldu. Bu katılımların değerlendirilmesi için konuyla ilgili akademik bir jüri oluşturuldu. Jürimiz, katılımları değerlendirdi ve ödüle değer bir logo çalışmasının olmadığı kanaatine vardı. Jüriye, bize ayırdıkları zaman ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. 

Jürinin kararını eleştirenler ve hatta bu karara itiraz edenler oldu. Bu karar, bazılarının ifade ettiği gibi hiçbir şekilde katılımcıların emeğine saygısızlık gibi de algılanmamalıdır. Jüri bunu bilecek kadar olgun ve yetkin kişilerden oluşturulmuştur. Ayrıca, her çalışmanın veya girişimin başarıyla sonuçlanması beklenemez.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat MollamahmutoğluYarışma sürecinden sonra, logo arayışına devam ettik ve bu bağlamda; KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Şuayip Şeyihoğlu (Gümüşhane Üniversitesi logo yarışmasını kazanan öğretim elemanı), Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Salih Denli ve logo yarışmasını değerlendiren jüriden üçer adet olmak üzere toplam 9 adet logo çalışması istedik.

Gelen çalışmaları şu isimlerden oluşan jüri ile ele aldık:

Bayburt Valisi Kerem Al,
Bayburt Belediye Başkanı Bekir Çetin,
Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Ülkü Güney
Bayburt Milletvekili Fetani Battal,
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan (Bayburtlu akademisyen),
Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu,
Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Çomaklı
Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Kaygusuz,
Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Celal Akıl,
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sek. Doç Dr. Peyami Battal (Bayburtlu akademisyen),
Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak,
Prof. Dr. Ahmet Güncan (Bayburtlu akademisyen),
Prof. Dr. Şefik Güney (Bayburtlu akademisyen),
Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç (Bayburtlu akademisyen),
Yrd. Doç Dr. Şeref Oruç (Bayburtlu akademisyen),
İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Arslan,
Grafiker Dr. Rahşan Akgül,
İç Mimar Aslı Sertkaya,
Yüksek Mimar Cüneyt Güldamlası.

Bu değerlendirmede en fazla ilgiyi ve oyu Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Salih Denli’nin yapmış olduğu çalışmalardan biri almıştır. Üniversite senatosu bu sonucu değerlendirerek, aldığı kararla bu logonun kullanımına onay vermiştir.

Logomuzda Bayburt kelimesinin ‘b’si minüskül harfi ile üniversite kelimesinin ‘ü’sü ile kompoze edilmiştir. Logoda "ü" harfi aynı zamanda iki figür (insan) olarak biçimlendirilmiş olup, öğretim üyesi ve üniversite öğrencisine gönderme yapılmıştır. Öğretimin karşılıklı iletişimle gerçekleştiği olgusunu sembolize etmektedir. "B" harfiyle "ü" harfi iç içe geçirilerek Bayburt ve Üniversite birlikteliği vurgulanmış olmaktadır. Ayrıca, logo için seçilen renklerde evrensel değerler taşımaktadır.
 
Sonuç olarak; yalın, estetik, iki renkli ve kullanımı teknik olarak sorunsuz olacak bir logo yapılmış, kavramsal açıdan da öğretim ve eğitim vurgulanmış olup, "Bayburt Üniversitesi" için üniversiteye ait bir nitelik sunulmaya çalışılmıştır.”

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.