Unutulan yıllar, unutturulan kahraman: Deli Halid Paşa

Bayburt ve Kop Dağları’nda, eğer altı ay süren o şanlı destan olmasaydı...

Unutulan yıllar, unutturulan kahraman: Deli Halid Paşa
Bayburt Postası - "...42 senelik ömrünün 22 senesi, eşkıyâlar, asiler ve düşmanlar karşısında, savaş meydanlarında; hep en ön safta, devletine, milletine sadakatle, fedakârca ve kahramanca hizmetlerle geçsin, buna karşılık ölümü, Ankara’nın göbeğinde, milletin Meclisi’nde ve dost(!) kurşunuyla olsun…

Olduğu yere, yenilginin, hezimetin, bozgunun uğramadığı, katıldığı hiç bir muharebeyi kaybetmemiş bir Cihangir!

Osmanlı’nın son savaşları, Trablusgarp, Balkan, Birinci Cihan Harplerinin hepsinde yer almış, İstiklâl Harbi’nin önce Doğu, sonra Batı Cephelerinde destanlar yazmış, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Kafkaslar’da bütün planlarını, oyunlarını bozduğu İngilizler tarafından aranırken, Karadeniz Bölgesi’nde gönüllü milisler toplayıp eğiten, Kuva-yı Milliyi teşkil eden bir Teşkilâtçı!

Aralık 1918 ve Ocak 1919’da kongreler tertipleyip, vatanın altı ilini (Artvin, Kars, Ardahan, Iğdır, Batum, Nahcıvan, Ahıska), içine alacak şekilde Cumhuriyet ilan ettiren bir Vatanperver!

Katıldığı bütün harplerde, askerinin hep en önünde bulunduğu için aldığı 13 düşman kurşunu yarasını, gövdesinde şerefli madalyalar gibi taşıyan, “Vatan bizimdir, kaçan haindir, düşmana sırtını döneni vururum, ben dönersem siz de beni vurun!” diye emir verebilen, üzerinde taşıdığı iki tabancadan sağdakine namuslu, soldakine namussuz adını veren, namuslu ile düşmana, namussuz ile hainlere sıkan, düşman üstüne, Fetih Suresi’ni ezberden okuyarak gidebilen bir Serdengeçti!

23 senelik subaylık mesleğinin 13 senesini, Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde (Gaziantep, Mardin, Şırnak, Beytüşşebap, Tatvan, Sarıkamış) geçirmiş olan İbrahim Özkan’ın fevkalade akıcı ve samimi bir üslupla kaleme aldığı kitapta yalnızca Deli Halid Paşa’nın şahsi hayatını değil, aynı zamanda onun şahsında Türk milletinin son bir asırlık tarihî serüvenini de okuyacaksınız. Teşkilât-ı Mahsusa Gönüllü Alayları’nın kuruluşundan Anadolu’nun makus talihini değiştiren o destansı Kopdağı-Bayburt savunmasına, İstiklâl Harbi’nin en önemli ayrıntılarından Cumhuriyet’in kudretli paşaları arasındaki ilişkilere kadar son asır Türk tarihini bugüne akseden neticeleriyle birlikte bir solukta okuyacaksınız..."


Kop Savunması ve Hart İsyanı

1.Dünya Savaşı’nda Bayburt ve çevresinde efsane komutan olarak iz süren Deli Halid Paşa’nın askerlik anılarını anlatan yazar İbrahim Özkan, tarihi vesikalarıyla birlikte Deli Halid Paşa etrafında gelişen Kop Savunması ve Hart İsyanı’na da kitabında yer veriyor.

Türk tarihi açısından bakıldığında, “Bayburt ve Kop Dağları’nda, eğer altı ay süren bu şanlı destan olmasaydı, sadece Türk Milleti’nin ve Ruslar’ın değil, belki de bütün dünyanın tarihini değiştirebilecek olan, Rusya’da çarlık idaresine son veren Bolşevik İsyanı çıkmayabilir miydi?” şeklindeki ifadelerle Kop Savunması’nın önemini detaylarıyla birlikte ortaya koyan yazar Özkan’ın kitabı, Ötüken Yayınları’ndan çıktı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Çağıldak 5 yıl önce

50 Türk Büyüğü albümüne 51. olarak girecek bir kahraman.

Avatar
Muhlis Aydın 5 yıl önce

O kendisine verilen KARSIALAN soyadını bileğinin gücüyle hak eden bir kahramandır,mecliste ondan çekinmeyen yoktu.

Avatar
Adem Kilicoglu 5 yıl önce

Allah razı olsun

Avatar
Bayburdi 5 yıl önce

Haberi görünce çok şaşırdım. Albay ibrahim Özkan'ın bence muhteşem bir eseri olan bu kitabı okuduğumda keşke bunu tüm Bayburt'lular okusa demiştim. Sayenizde bir çok insan Bayburt için aslında çok mühim olan Kop Savaşları'nı detaylı olarak inceleyen bu eserden haberdar olacak. Teşekkürler.

Avatar
Bayburtlu Salih 5 yıl önce

Bu yazıyı daha önceden okumuştum, fakat o zaman yazmayı unutmuştum,şimdi eski haberleri karıştırırken bu haberi tekrar okuyunca yazmayı unuttuğum yazıyıda yazayım edim.
Kısaca şu başlığı atsak her haldeş yanlış olmaz;
"TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN, KURULUŞ MERKEZİ KOP DAĞLARI"

Avatar
tuncalp emin 5 yıl önce

mezari edirne kapi kara şehitliğinde yeni defnedilen güneydoğu şehitlerinin olduğu yerden 1988 de ankara devlet mezarliğina defnedildi.aslen beşiktaş ilçesindendir.kardeşinin çoçuklari vardir.