Kılıçalan'ın 'Ma'şeri Bayburt'u okuyucuyla buluştu

Gazetemiz yazarlarından Faruk Kılıçalan’ın ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’ adlı kitabı okuyucuyla buluştu.

Kılıçalan'ın 'Ma'şeri Bayburt'u okuyucuyla buluştu
Bayburt Postası - Gazetemiz yazarlarından Faruk Kılıçalan’ın ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’ adlı kitabı okuyucuyla buluştu. Kılıçalan, küçük bir kısmını Bayburt Postası’ndaki köşesinde de yayınladığı biyografi çalışmasını kitaplaştırdı.

Civan Yayınları’ndan 200 sayfa olarak yayınlanan kitapta Kılıçalan’ın 132 Bayburtlu hakkında yazdıkları yer alıyor.

Abdullahoğlu: “Alkış talep ediyorum”

Kitabın önsöz yazısı Kenan Niyazi Abdullahoğlu imzalı. Kılıçalan’ın çok yönlü başarılı bir kişilik olduğunu anlatan Abdullahoğlu, yazısını şu ifadelerle tamamlıyor:

“Hayatına bu kadar başarı sıkıştırmış, bir MP4’ü kıskandıracak yetenekteki bu adamı alkışlamamız gerekiyor, can-ı gönülden bir alkış talep ediyoprum.

Bu yazdıklarım başlangıç noktasından itibaren hayatı sanatla değerlendiren bir azmin, tutkunun, azametin basitçe anlatımıdır.

Eller havaya lütfen. İşte bunu geçmeyelim, hakkını teslim edelim, ediyorum...”


Cemalettin Kumbasar kardeşimin aziz hatırasına ithafen...

Kılıçalan ise, ‘Neden Maşeri Bayburt? sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Ma’şeri Bayburt, hayatının ilk yarısını memleketinde, diğer yarısını da diyarı gurbette geçirmiş bir hemşehrinizin, gönülden sevdiği bir arkadaşını kaybettiği günü takip eden gün doğdu. Kitapta yer alan kişiler hayali insanlar olmayıp, özbe öz Bayburt evlatlarıdır. Tevatür ve birinci elden edinilmiş bilgilerin dışında, isimlerin birçoğuyla dostluk ve arkadaşlık sayesinde yaşanmışlıklar anlatılmıştır.

Elinizdeki kitapta yer alan hemşehrilerin seçiminde zengin fakir ayrımı olmamasına özen gösterilmiş; iktisadi, sosyal, içtimai, mevki ve makam sahipleri gözetilmemiş ve siyasi bir amksat güdülmemiştir. Bahusus memlekete mal olmuş, herkes tarafından sevilen; sanat, zanaat ve ticaret erbabı, sosyal çalışmalarıyla müsemma ve diğer özel hususiyetleriyle tanınan ve bilinen saygın insanlarımızın anlatılmasına çalışılmış ve öyle bir maksat ile bu kitap vücuda gelmiştir.

Ezcümle bu kitap, bir bakıma ‘hafızai beşerin nisyan ile malul' tezahürüne karşı tasarlanmış; gelecek nesillerin köklerine ait bilgileri aktarmak, ma’şeri hafızaya kayıt maksatlıdır.

Velhasıl kendi döş kafesinde ceste ceste çarpan bir yüreğin, ortak paydalarına düşen ve kesişen; maziden arta kalan ve sayha sayha yaşanan herçek hikâyeleri anlatmaktadır. 

Bu anlatımda başarılı oldu isek ne mutlu bize..” 


Purut Kitabevi’nde satışa sunuldu

Altunay’ ve ‘Sır Nâme’ adlı iki adet şiir kitabı da olan yazar Kılıçalan’ın son kitabı ‘Dünden Bugüne Ma’şeri Bayburt’ isimli eseri Purut Kitabevi’nde satışa sunuldu. Kılıçalan, Purut Kitabevi tarafından Mayıs ayının ilk haftasında Taşhan’da gerçekleştirilecek olan imza gününe de katılarak eserini hemşehrileri için imzalayacak.

Kitapta kimler var?

Kitapta biyografilerine yer verilen simler şöyle: “Ahmet Aksoy, Ahmet Kırcoğlu, Ahmet Küçük, Ali Bilen, Ali Kemal Kumkumoğlu, Ali Kemal Temuçin, Alper Yazoğlu, Dr. Arslan Özkan, Asım Durulmuş, Asım Hancı, Avni Özkan, Avni Sağdıç, Bayram Arslan, Bedri Turhan, Berhan Şimşek, Beşir Kılıçalan, Bünyamin Kutluer, Cahit Altay, Cemalettin Kumbasar, Cemil Kanber, Derviş Yücel, Durmuş Hocaoğlu, Dursun Ali Camadan, Dursun Ali Daştan, Ekrem Küçük, Emin Fevki Efendi, Engin Özkal, Enver Özkan, Erdoğan Kadakal, Erdoğan Orhan, Erol Kılıç, Ertuğrul Çakır, Ertuğrul Haşlak, Dr. Eser Cemil Alptekin, Eyüp İşaşır, Faik Uluca, Fehim Sayıner, Ferit Çağ, Fırat Kızıltuğ, Fikret Algan, Gobuk Sultan Nene, Gürsel Karapınar, Hacı Şaban Efendi (Temur), Halim Turan Oğulluk, Halit Yıldız, Hamit Kadakal, H. Haluk Akkoyunlu, Prof. Dr. Hasan Ceylan, Hükmü Pekmezci, Hüsamettin Elçi, Prof. Dr. Hüsamettin Koçanoğlu, Hüseyin Kumbasar, İhsan Develi, İlhami Tuluk, İrfan Türkoğlu, İsmail Hakkı Çalışkan, İsmet Çakal, Kore Kılıç, Kurban Yazoğlu, Kurban Yılmaz, Kenan Niyazi Abdullahoğlu, Köksal Ciyaval, Lütfü Aydınlı, Mahmut Kasap, Mahmut Kırtan, Mehmet Ergül, Mehmet Kahveci, Mehmet Orhan Akkoyunlu, Mehmet Yaşar Ocaklı, Mete Türker, Metin Sezer, Miktad Topçu, Mitat Bölen, Muammer Daştan, Muhsin Bayburtlu (Karaer), Murat (Canan) Ergül, Murat Karapınar, Musa Baştürk (Dede Paşa), Mustafa Akyüz, Mustafa Masatlı, Münir Bozkurt, Naci Memiş, Naci Piri, Necdet Alp, Prof. Dr. Necip Alp, Nevres Taştan, Nevzat Vardar, Nihat Bölen, Nihat Köklü, Nizam Sayın, Ordahan Ardahan, Orhan Çakmak, Orhan Gülsün, Osman Cevahiroğlu, Osman Hafız (Okuyucu), Osman Okutmuş,  Prof. Dr. Osman Şimşek, Ömer Naci Bozkurt, Pala Nazif, Rahmi Topsakal, Recai Aydoğdu, Recep Akkoyun, Remzi Çağıldak, Salih Cengiz, Selahattin Aydoğdu, Selahattin Kırıcı, Prof. Dr. Semra Kahraman, Serdar Kadakal, Sıdı Laz (Cambaz Sıdı), Dr. Sinan Köksal, Şaban Çavdar, Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Doç. Dr. Şahbender Çoraklı, Şeref Akgerdan, Şerafettin Doğru, Prof. Dr. Şeref Oruç, Şevki Özdemir, Şinasi Çakır, Talat Başgül, Taner Karaoğlu, Temel Çiftçi, Teoman Erengil, Turgut Başağa, Vuslat Karapınar, Yahya Akengin, Yaşar Aker, Yavuz Şahin, Yılmaz Saka, Yüksel Aktaş, Zafer Akduman, Zeki Dinçer, Zeki Kutur.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tuncer 3 yıl önce

Bayburt'un medar-ı iftiharlarından Yüksel YAŞAROĞLU bu listede olmalıydı.

Avatar
Yusuf 3 yıl önce

Bunların yarısı sıradan insanlar.

Avatar
Nihavend 3 yıl önce

Bak bu işe. Listede herkes var, ben yokum. 5 tane bilimsel kitap yaz ve ıvır zıvır bir sürü adamın yer aldığı listede adın olmasın.

Misafir Avatar
Ivır Zıvır 3 yıl önce @Nihavend

Siz kimsiniz nihavent efendi..? O kitapta yazılı her şahıs bizim için değerlidir... Başta siz olmak üzere görmek istediklerinizin listesine müellife verseydiniz de 5 bilimsel eseriniz de tanıtılmış olurdu...

Beğenmedim! (0)
Avatar
uzeyır aga yasaroglu 2 yıl önce

sayın tuncer kıtaplarda babamın SN´YUKSEL YASAROGLU
NUN ısmı gecmesede daha onemlısı sızler gıbı buyuklerımızın gonlunde olması daha gurur verıcı kıtaplardakıler unutulur ama gonuldekıler asla saygılar sunar ılgınıze tesekkur eder ellerınızden operım

Avatar
Bayburt lu. 1 yıl önce

Sayin Yuksel Yaşaroğlu bayburt sevdalısı bir Bayburtlu. Bayburtlu agam diye diye maldan pasam diye diye candar eder. Cok görmemek gerek bu isim istanbul da marka bir isim. 39 ilçenin en az 30 ilcesin de okul projeleri yapmis bir marka Büyük adam