BAYPROJE'nin Öykü Yarışması'nda Ödül Töreni

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği’nin (BAYPROJE) Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirdiği “Liseler arası Öykü Yarışması”nda ödül töreni düzenlendi.

BAYPROJE'nin Öykü Yarışması'nda Ödül Töreni
Bayburt Postası - Bu yıl altıncısı organize edilen Liseler arası Öykü Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ödülleri verildi. Törene Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, BAYPROJE Yönetim Kurulu Başkanı Akın Bayrak, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rıfat Yıldız, Bayburt Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Dr. Hayriye Şengün, öykü yarışmasında dereceye giren öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

BAYPROJE Başkanı Akın Bayrak, derneğin dokuz yıl önce kurulduğunu hatırlatarak, Bayburt’la ilgili iki doktora, iki yüksek lisans çalışması, altı özgün rapor, üç bilimsel araştırma, beş kongre düzenlediklerini ve toplamda yirmi bir yayınlarının olduğunu belirtti.

Öykü yarışmasına çok önem verdiklerini aktaran Bayrak, öykü yarışmasında bugüne kadar takriben 300 öğrencinin yarıştığını ve bunların 50 kadarının ödül aldığını belirterek, “Edebiyat profesörleri Bayburt’ta bir yazma damarının olduğunu söylüyorlar. Bu da bizi gururlandıryor. Bu yarışmaların en önemli tarafı çocuklarımızın öykülerini kitap haline getiriyoruz. Bu da öğrencilerimizin hayatlarında önemli bir yer kaplıyor diye düşünüyorum” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu ise, Bayburt’ta 9 yıl önce BAYPROJE kurulduğunda ne yapacakları noktasında çok merak edildiğini ve gelinen noktada Bayburt’a çok kıymetli katkılar sunduklarını söyledi. Karakaşoğlu, “Bayburt Dede Korkut diyarı malum. Dede Korkut’un o kaleminden süzülüp gelen kelimeler, cümleler daha sonra Zihni ile İrşadi ile Hicrani ile süzülüp devam etti. Bugün halen o geleneğin devam ediyor olması, eserlerin de jüri tarafından beğenilmesi bizi ayrıca gururlandırıyor. Bu yazarlık için bir başlangıçtır. İnşallah içinizden çok iyi isimler çıkacaktır. Yazmada çok iyiyiz ama problem çözmede biraz zayıfız. İnşallah yine BAYPROJE Derneğimizin Matematik Atölyesi’nin bu anlamda da şehrimize çok büyük katkısı olacak” diye konuştu.

Pekmezci: “Bu topraklarda edebiyat farklı bir boyutta değerlendirilir”

Törende bir konuşma yapan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, bu toprakların edebi anlamda birçok şair ve yazarı yetiştirdiğini, ortaya koydukları eserlerle gönül tellerini titreten ozanların yurdu olduğunu kaydederek, “Zihnî’lerin, Celali’lerin, İrşadi’lerin, Ağlar Baba’ların yurdunda edebiyat farklı bir boyutta değerlendirilir. Bayburt tarihinde yazılan önemli eserlerden biri Hikaye-i Garibe’dir” dedi.

"Bu bir gönül sevdasıdır"

Kendisinin kimyager olmasına rağmen edebiyatçı ve tarihçi olarak bilindiğini belirten Başkan Pekmezci, bu konularla ilgili birçok araştırma yaptığını ifade ederek, “İlk Türk sözlüğü Divan-ı Lügatit Türk’ü incelediğimiz zaman Bayburt’ta kullandığımız birçok deyim ve kelimenin tarihin uzak yıllarından kullanılarak günümüze kadar geldiğini gördüğümüzde mutluluk içerisinde oluyorum. Biz toplumsal olarak kültür dokumuzu bozmadan gelecek kuşaklara aktardığımız zaman millet olma vasfımızın temelini oluştururuz. Bizim çocuklarımız ve bizden sonra gelecekler bu kültür dokusunu gelecek kuşaklara aktardığı takdirde bu milletin her şeyiyle güçlü yapısal olarak manevi ve milli değerlerle bezenmiş bir yapının milletimizi ayakta tutacağına gönülden inananlardanım. Bu vesileyle BAYPROJE’nin değerli yöneticilerine huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Bu bir gönül sevdasıdır; kilometrelerce öteden bir memleket sevgisinin ifadesi olarak buraya gelmişler ve emek veriyorlar, çalışıyorlar, gayret ediyorlar. Onları yürekten kutluyorum. Her bir Bayburtlu BAYPROJE’nin mensupları gibi çalışır ve ortaya bir şey koyarsa bugünkü Bayburt yarınların umudu olacaktır.” şeklinde konuştu.

Ödül töreni, dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Yarışmada dereceye giren isimler şöyle:

Birinci "Kırılan Hayaller" Dalia Alomari
İkinci "Simsiyah" Feyza Güler
Üçüncüsü: "Ellerin Hala soğuk" Züleyha Bakır

Mansiyon Birincisi "Hayallerinin peşinden koşan kız Asiye" Ayşegül Narman
Mansiyon İkincisi "Hayal ve Hayat" Rumeysa Durukan
Mansiyon Üçüncüsü "Bir gerçekliktir tevafuk" Esranur Birgül

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yusuf aka 3 yıl önce

bir kaç anons yapılsa idi,salon dolardı,hata yapımcıda.

Avatar
a.raci polat 3 yıl önce

sn bayproje selamlar sunarak,bayburt için samimi olarak özverideden dolayı tşk
şu hususu hatrlatmak isterizki,trabzon uzungöle gelen türist sayısı yılda 4 milyon
kişi,bayburt ne yapmalı ki bizlerede gelsinler, başarılar dileği ile.

Avatar
ahi 3 yıl önce

şu solonu dolduramayan millieğitim müdürü o koltukta boşa oturmasın ayıptır