“Anadolu’da İlk Gazi Ünvanı Alan Büyük Komutan”

İlimizin tarih ve kültürüne hizmet etmek için kurulan derneklerden biri… Her ne kadar geniş bir faaliyet alanı olsa da, daha çok manevi iklimimize açılan bir pencere… Yaklaşık 5 senedir dernek üyeleri tarafından Bayburt’un manevi bekçileri enine boyuna araştırılıyor. Akademik alanda bilgiler ediniliyor. Abdulvehhab Gazi Hz. Külliyesi Yaptırma Yaşatma Tanıtma Derneği, önümüzdeki yıllar için Bayburt’ta kabri bulunan bütün zatlar için çeşitli hizmetler planlıyor. Ama öncelik derneğe ismini veren Abdulvehhab Gazi ve onun türbesi…

“Anadolu’da İlk Gazi Ünvanı Alan Büyük Komutan”

İlimizin tarih ve kültürüne hizmet etmek için kurulan derneklerden biri… Her ne kadar geniş bir faaliyet alanı olsa da, daha çok manevi iklimimize açılan bir pencere… Yaklaşık 5 senedir dernek üyeleri tarafından Bayburt’un manevi bekçileri enine boyuna araştırılıyor. Akademik alanda bilgiler ediniliyor. Abdulvehhab Gazi Hz. Külliyesi Yaptırma Yaşatma Tanıtma Derneği, önümüzdeki yıllar için Bayburt’ta kabri bulunan bütün zatlar için çeşitli hizmetler planlıyor. Ama öncelik derneğe ismini veren Abdulvehhab Gazi ve onun türbesi…

 

Abdulvehhab Gazi, Peygamber efendimizin sancaktarı, sahabe-i kiramdan… Türkiye’de daha çok kabrinin Sivas’ta olduğu yaygın olarak biliniyor fakat öyle değil. Öyle olmadığını açıklayan Araştırmacı Yazar İsmail Öz’e kulak verelim. İsmail Öz, Anadolu’nun İslam’la tanışmasının 1071 Malazgirt zaferi olmadığını ispatladığı tezinde şu ifadelere yer veriyor:

“Anadolu’nun İslam’la ilk tanışması Emevi Komutanı Abdulvehhab Gazi Hazretleri tarafından Bizans’ın Doğu Karargahı konumundaki Bayburt’un fethi ile gerçekleşir. Eyüp Sultan Hazretleri’nin amcaoğlu Abdulvehhab Gazi Hazretleri’nin mezarı da Bayburt’un Erenli köyündedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Roma İmparatorluğu’nun dünyada iki tane üç hisarlı kalesi vardı. Bunlardan biri Bayburt’ta, diğeri İstanbul’da. Bu kaleler peygamberimizin müjdesi üzerine, aynı öneme sahip oldukları için sahabeler tarafından kuşatılmıştır. İstanbul Hicri 104 tarihinde Eyyüb El Ensari Hazretleri tarafından kuşatılmış, Bayburt Kalesi de Peygamberimizin sancaktarı ve Eyyüb El Ensari Hazretlerinin amcaoğlu Abdulvehhab Gazi Hazretleri tarafından kuşatılmıştır. Bayburt’un fethi Hicri 105 yılında gerçekleşmiştir. Fetihten sonra Bayburt yaklaşık 30 yıl İslam hakimiyetinde kalmış, daha sonra tekrar gayrimüslimlerin eline geçmiştir. İslam dininin Anadolu’ya açılan ilk yapısı Bayburt’tur. Abdulvehhab Gazi Hazretleri Peçenek Türkleri’ndendir.

Bu önemli şahsın unutulmaya yüz tutmuş mezarını ortaya çıkarmak için Evliya Çelebi Seyahatnamesi, Erzurum Evkaf Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Erzurum Salnamesi’nden  yararlandık. Bu kaynaklara göre Abdülvehhab Gazi Hazretleri Bayburt’ta Erenli köyünde defnedilmiş ve Miladi 1591 tarihinde kendi adına zaviye yaptırılmıştır. Bu zaviye mevcut olduğu dönemin tapu kayıtlarında da bulunmaktadır. Elimizdeki Osmanlıca ve Türkçe belgeler ile Kültür Bakanlığı’na başvurduk. Kültür Bakanlığı tarafından yapılan bilirkişi incelemesi sonrası haklı görülerek mezar ‘korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescil edilmesine karar verildi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

İsmail Öz’ün de dediği gibi, Kültür Bakanlığı türbeye gereken önemin verilmesine karar verdi. Kültür Bakanlığı faaliyetlerinin ülkemizde ne denli yavaş işlediğini bilen dernek üyeleri, bu iş için biraz daha acele ediyor ve kendi kaynaklarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor.

İlk olarak Bamsı Beyreği’nde aralarında bulunduğu 18 Sahabe’nin kabrinin yer aldığı türbe bahçesi düzenlenmiş. Abdulvehhab Gazi Hazretleri Türbesi’nin hem giriş kısmına, hem de kabri başına mezar taşları yaptırılmış. Giriş kısmında “Anadolu’da İlk Gazi Ünvanı Alan Büyük Komutan” yazıyor, kabri başında ise “Hz. Muhammed (ASM)’ın Sancaktarı Sahabe-i Kiram Hz. Abdulvehhab Gazi”. Yine Bamsı Beyreğin mezar taşları yenilenmiş. Vehap Sultan fidanlığı oluşturulmuş. Şimdilik 60 fidan dikildi ama 2000 fidan daha yolda…

 

 

 

 

 

 

 

 

Duduzar’da böylesine anlamlı günlerden birini yaşamamıza vesile olan Abdulvehhab Gazi Hz. Külliyesi Yaptırma Yaşatma Tanıtma Derneği, türbe bahçesinde bir basın toplanyısı düzenledi. Dernek yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda Dernek Başkan Yardımcısı Abdulkadir Temur bazı bilgiler verdi:

“13 asırdır Bayburt Tarihi ve kültürüne tanıtım ve yardımlarını esirgemeyen vefat etmiş büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hayatta bulunan değerli büyüklerimize ve hemşehrilerimize sağlık ve afiyetler dileriz. 2005 yılında derneğimizin kurulmasında emeği olan hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

Cennet vatanımızın muhterem koruyucuları olan başta Hz. Peygamberimiz, sahabeler, tabiinler, gaziler, nice veliler ve şuheda gazalarda bulunmuş çevrelerine Kutup Yıldızı olarak ışık saçmış, yön göstermiş, hayat vermiş gönül sultanlarıdır. Konstantin (Bizans) fetihleri için Anadolu ve İstanbul’da o devirde yaşayan sahabe ve tabiin makam, türbe ve kabirleri milli kültürümüzde ve imanımızda asırlardır yer almış, almaya da devam edecektir.

Sahabelerin 13 asır önce başlattığı Peygamberimizin müjdelediği fetihler neticesinde, ‘Şehitler ölmez, yeni bir dünyaya intikal ederler’, ‘Ruhlar Ebedidir’ Hadis-i Şerifi peygamberi bize önder ve kaynak olmaktadır. Bu değerlere sahip çıkmak, bu komutanların şefaatlarına nail olmak, her inananın şiarı, isteği ve duasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bayburt- İstanbul hattında, Anadolu’daki bütün sahabe, tabiin ve şehitlerimizin kabirleri ve makamlarının aynı seviyede itibarlı kabul ederek, aziz hatıralarına, acizane, fakirane ve halisane tazimle inanır, dua eder bel bağlarız. Bu şahsiyetlerden öncü olan Anadolu’da ilk gazi ünvanını alan Büyük Komutan Abdulvehhab Gazi’dir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) sancaktarı, İstanbul’un manevi fetih komutanı Eyüp el Ensari’nin (Eyüp Sultan) dava arkadaşı, gönüldaşı, Şark Komutanı ve Anadolu’da ilk gazi ünvanını alan büyük komutan Sahabe Abdulvehhab Gazi (Vehap Sultan) Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve İslam Coğrafyası’nın değeridir… Bayburt’ta buna ev sahipliği yapmaktadır… Ne mutlu Bayburt’a ve Bayburtlulara… İki eşdeğer sahabe ve sancaktar Vehap Sultan ve Eyüp Sultan, Bayburt ve İstanbul’da yatmaktadır. İnanıyoruz ki, Bayburt’umuzda tıpkı İstanbul gibi tanınmış bu şahsiyetle üç kıtada hak ettiği noktaya gelecektir. Şair Zihni bu durumu bir dörtlüğünde şöyle açıklıyor:

“Eyüp Sultan kardeş, Vehap Sultan,

Bir şarka, biri garba komutan,

İkramı feyzini alırlar Hak’tan,

İstanbul Bayburt kardeştir bundan.”

Dernek olarak, Bayburt, ilçe ve köylerimizde kabri bulunan sahabe-i kiramlar ve ulvi şahsiyetler yakın bir zamanda kamuoyuna açıklanacaktır. Desteklerini esirgemeyen basın mensuplarına teşekkür ederiz.  Sağolun, varolun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Dernek yöneticilerini kutluyor, başta STK’lar olmak üzere tüm hemşehrilerimizi anlamı büyük bir hizmete soyunmuş dernek üyelerine destek olmasını temenni ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah Birinci-ist. 7 yıl önce

güzel bayburtumuzda"türbe ve makamları bulunan "Sahabelerin.r.a.varlığı,gerçek manada bir kimlik,tir.,dolayısıyla istanbul gibidir.!yani tarihdir,destandır.ilaveten.hz.ali
r.a.oğlu."hz.muhammet hanefinin türbesi.(makmı)Bayburtta.saygı ile.

Avatar
Ahmet Yurdakul 7 yıl önce

Sn Başbakanımız talimatı ile 2013 yılında, Hz.Abdülvehhab Gazi'nin çevre düzenlenmesi ve onarımından dolayı, Sn Başbakanımıza ve bütün yetkililere teşekkür ederiz.

Avatar
inci yücesoy-istanbul 6 yıl önce

bayburtlulara ve türk cumhuriyetlerine müjde:dede korkut velinin masattaki türbesinin yanında mezarları vardır"kazanhan ve uraz,ın mezarları"ilgililere önemle duyrulur.sl

Avatar
HİCABİ YILDIZ 6 yıl önce

Abdülvehhab Gazi Hazretlerinin Peçenek Türklerinden olduğu iddia edilmiş. Anlayamadım. O zaman Eba Eyyub-el Ensari Hz.de Türk mü? Hem Eyyüb-el Ensari ile amcazede olduğunu söylüyor, hem de Peçenek Türk'ü olduğunu söylüyorsunuz. Tarihi hamasetle "biz bayburtluyuk" diyerek değil, belgeyle yazalım. Bu hamaset edebiyatı Dede Korkut'u bile adama Bayburtlu yaptırır. Masat'ta köylüden dinledim, kadim valilerden Ali haydar ÖNER der ki "yavu bu Bayburt'un heç turizmi yok, buraya bir şeyler uyduralım, hazirundan bazıları da, efem bizim Masat köyünde laedri bir türbe var, Ali Dede deriz, amma hakkında kimse bir şey bilmez, onu Dede KOrkut yapsak" Vali Bey emir verir "derhal o kümbete dede korkut tabelası asılaa." İşte tarih böyle tahrif edilir. Bu tarih hepimizin, americalılar gibi uydurmaya ihtiyacımız yok. Hakiki ve öz değerlerimizi, varidatımızı öğrenelim, öğretelim, yazalım, çizelim yeter.

Misafir Avatar
raci ersoy 3 yıl önce @HİCABİ YILDIZ

abdülvehhab gaziniin bayburtta türbesinin olmasına ait belge 9 tane var,1 tanesi şöyle
*t.c.başbakanlık dev.arş.gen müd.osmanlı arşivi daire bşk.ev.d.15070,sayf 1-a
Sultanahmet-ist
*gez anayurdu-gör bayburdu,ilhan yardımcı,2008,konya.
*1317 erzurum saln.sayf195.erzurum.devamı var saygı ile.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
kadir temür 6 yıl önce @HİCABİ YILDIZ

sn hicabi yıldız,eyüp sultan ile abdülvehhab gazi amca oğlu değildir.dava arkadaş-yoldaşı,dır daha geniş bilgi verilecektir,türbenin yeniden yapılması için büyük emeği olan,bayburt m.vekili sn naci ağbala teşekkür ederiz,5 yıl önce derneğimizi kurulma-
sında büyük emeği olan dernek başkanımızada (sn kamil yücel)e,tşk,ler.
not:bey böğrek veli hz,lerininde türbesi,de proje kapsamındadır.slm

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ahmet yıldız 6 yıl önce @HİCABİ YILDIZ

Eyüp sultanın r.a amca oğlu değildir*abdlvehhab gazi.,dolayısıyla *gönüldaşı
yoldaşı,dır,yani her ikiside sahabedir,ve sancaktardırlar.slm
geniş bilgi:0458 211 68 14..bayburt/türxey

Beğenmedim! (0)
Avatar
raci ersoy 4 yıl önce

18*11*2017 tarihinde maliye bakanımız türbeyi ziyaret ederk incelemelerde bulunmuş
türbe yüzde doksan bitmiş,ramazan ayında açılışı olacağı kanaatindeyiz,sn maliye
bakanına ve diğer yetkililere yüzlerce tşkler.