Türkiye Kamu-Sen Bayburt İl Başkanı Çalışkan'dan sözde soykırım iddialarına cevap

Türkiye Kamu-Sen Bayburt İl Başkanı Ahmet Çalışkan, ABD'nin Türkiye'ye yönelik sarf ettiği 'soykırım' bağlamındaki açıklamalara cevap verdi. Çalışkan açıklamasında, Bayburt'ta yaşanan Taş Mağazalar Faciasını ve Yukarı Kırzı Köyü'nde aziz hatıralarına 'İffet Anıtı' dikilen Türk kadınlarını da hatırlattı.

Türkiye Kamu-Sen Bayburt İl Başkanı Çalışkan'dan sözde soykırım iddialarına cevap

Bayburt Postası - Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında Ermenilere soykırım yaptığı yolundaki asılsız iddiaları reddettiklerini belirten Çalışkan, bu doğrultuda açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ı şiddetle kınadıklarını bildirdi. 

ABD Başkanının yaptığı açıklamanın onurlu Türk tarihini lekeleyemeceğinin altını çizen Çalışkan, açıklmasında şu ifadelere yer verdi:

 "'Suçlamak için değil, tekrarlanmasın diye bu ifadeyi kullanıyoruz' diyen ABD Başkanı Biden'in bu açıklaması tarihi gerçeklerle asla bağdaşmamaktadır. Soykırım gibi insanlık suçu içeren ağır bir itham; hiçbir geçerli delil, bilgi ve belgeye dayanmayan siyasi bir karar değil arşiv kayıtlarıyla, somut bilgi ve belgelere dayalı tarihi ve bilimsel bir karar olmak zorundadır. Dolayısıyla bütün ülkelerin arşivleri açıkken ve bu yönde herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamışken I. Dünya Savaşı esnasında Türklerle Ermeniler arasında yaşanan olayları soykırım olarak nitelemek tamamen taraflı ve art niyetli bir yaklaşımdır.

Yüzyıllar boyu farklı kıtalarda hüküm süren Türk milleti tarihi boyunca hiçbir topluma soykırım uygulamamıştır. ABD Başkanının yaptığı bu açıklama, onurlu Türk tarihini lekeleyemeyecektir. Şanlı Türk milletinin tarihi, adalet ve hakkaniyetle doluyken Türk düşmanlığını şiar edinmiş lobilerin siyasi propagandalarına alet olan Joe Biden’ı Türk milletinden özür dilemeye davet ediyoruz.

Türk milleti, hiçbir hukuki ve tarihi dayanağı olmayan ve Türkiye'de yaşayan birçok Ermeni bilim adamının da şiddetle reddettiği soykırım yalanına sarılanların sinsi tezgahlarına gelmeyecektir. O yıllara bakıldığında özellikle Doğu bölgelerimizde işgal kuvvetleriyle iş birliği yapan Ermeni çetelerin köylerimizi basarak vatandaşlarımıza reva gördükleri zulmü tarihi bilgiler bizlere sunmaktadır. Dolayısıyla yaşananların bir soykırım olmadığı da gün gibi aşikardır.

Tarihleri soykırım ve ırkçılıkla yazılmış olanların art niyetli açıklamaları bizim için yok hükmündedir. Kurulduğu günden beri dünyanın dört bir yanında soykırım uygulayanlar kendilerine suç ortağı arıyorlarsa başka kapıyı aşındırmak zorundadır. Bilinmelidir ki Türk milleti, insanlık ailesine asırlardır medeniyet, adalet, barış ve dostluk yolunda ilham kaynağı olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir."

Taş Mağazalar Faciası ve İffet Anıtı

Açıklamasında, Bayburt'un kurtuluşunun hemen arifesinde Ermeniler tarafından diri diri yakılarak katledilen şehitleri hatırlatan Çalışkan, "Soykırım görmek isteyenler gelsin Bayburt'ta Taş Mağazalar faciasına baksın. Bayburt bu konuda güçlü arşivi ile bütün dünyaya cevap verecek nitelikte bir şehirdir. İnsanlarımız Ermeniler tarafından yakılmak suretiyle, süngülenmek suretiyle şehit edildiler. Ermeniler tarafından süngülenerek şehit edilen Belediye Başkanımız Hafız Süleyman'ı, Abranslı İrfani'yi, Kormaslı Ahmet'i, Vağındalı Piri'yi, Mamlı Şevki'yi ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Her biri Ermeniler tarafından şehit edildi. Bunları anlatan canlı şahitlerin belgeleri var" dedi. 

Yukarı Kırzı Köyü Şehit Kadınlar İffet Anıtı'nı da hatırlatan Çalışkan, "Yukarı Kırzı köyünde Ermeni mezalimi esnasında namuslarını korumak adına çocuklarıyla birlikte 40 metrelik su kuyularına atlayarak şehadet şerbetini içen kadınlarımızı yine rahmet ve minnetle anıyorum. Bu şehit analarımızın anısına Yukarı Kırzı köyünde Şehit Kadınlar İffet Anıtı dikildi. Bu tür iddialarda bulunacak herkesin önce gelip buraları görmesi lazım. Sırf Türk dümanlığı yapmak uğruna yapılan bu açıklamalarla tarihin gerçeklerini gizleyemezsiniz" şeklinde konuştu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.