Sağlık-Sen 20 yaşında

6 Haziran 1995 yılında kurulan ve 19 yılı geride bırakan Sağlık-Sen 20. yılını kutluyor.

Sağlık-Sen 20 yaşında
Bayburt Postası - 6 Haziran 1995 yılında kurulan ve 19 yılı geride bırakan Sağlık-Sen 20. yılını kutluyor.

205 Bin 737 üyeye ulaşan sendikanın Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu bir basın açıklaması yayınladı. Lökoğlu, yaptığı açıklamada Sağlık-Sen'in 19 yılda yaptıklarına değindi. 

İşte o yazılı açıklama:

Hizmet Sendikacılığında 19 Yıl

Sağlık-Sen, 6 Haziran 1995 yılında kuruldu. Bugün 19 altın yılı geride bırakıp, 20. yılımıza 205 bin 737 kişi olarak girdik.

Kurulduğumuz günden beri sendikacılığı, kamu görevlileri, ülkemiz ve insanlık için yaptık. Bunu yaparken medeniyet değerlerimize bağlı kaldık, değerler sendikacılığı yaptık. Geçen süre içinde bu ilkelerimizden taviz vermeden başımız dik, alnımız ak yürüdük. 

Gelişen, büyüyen ve bölgesinde lider, dünyada sözü dinlenen geleceğin Türkiye’sinde yer almak, sağlam temeller üzerine kurulmuş, geleceğe dönük vizyon ve misyonu olanların başarabileceği bir iştir. Hedefinde evrensel hak ve özgürlükler bulunan Sağlık-Sen, bu süreçte bilimsel kriterleri de gözeterek, elde ettiği başarı ve kazanımlarla temsil ettiği değerleri geleceğe taşıyacaktır.

Sendikacılığın aynı zamanda sivil toplum örgütü olarak görülmesini sağlayacak kriterlere sahip bir Sağlık-Sen, gelecekte de, bugün olduğu gibi dimdik ayakta olacaktır.

Biz biliyoruz ki, Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değildir. Bu yolculuğa, inanan ve hedefleri olanlar çıkabilir. Günü kurtarma çabasında olanlar, günlük olayların esiri olurlar. Geleceğe dair plan yapmak, vizyon ortaya koymak, bugüne dair projeleri, duruşları ve fikri olanların yapabileceği bir şeydir. Sağlık-Sen olarak, çağı kurtarma eylemini başlatan Akif İnan ve inandığımız değerlerin ışığıyla elde ettiğimiz başarılar, gelecekte daha iyilerini yapabileceğimizin göstergesidir.

Kamu görevlileri için çok sayıda kazanıma imza attık. Sendikacılığın olmazsa olmazı toplu sözleşme hakkının elde edilmesi için çalıştık ve kazandık. Bundan sonraki hedefimiz ise toplu sözleşmenin olmazsa olmazı, grev hakkının elde edilmesidir.

Sağlık-Sen’in yetkili olmasıyla, taleplerinin kazanıma dönüşmesi için hiçbir adım atmayan, istiyormuş gibi yaptıkları toplu sözleşme için bile referandumda ‘evet’ diyemeyen sendikal anlayışın yerine kazanımların adresi olan bir sendikal anlayış geldi. Kamu görevlilerinin toplu sözleşmeye kavuşmasında bütün gücüyle çalışan Sağlık-Sen, daha sonra da bu toplu sözleşmeden elde ettiği kazanımlarla sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yüzünü güldürdü.

Kazanımların adresiyiz

Son olarak, Ankara’da düzenlediğimiz Sağlık Çalışanları Türkiye Buluşması programında, Başbakan Erdoğan’dan, yıpranma payı, lisans tamamlama ve kreş konusunda söz aldık. Taleplerimizin takipçisi olacak, bunlar kazanıma dönüşene kadar mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz. En önemli taleplerimizden biri de, ek ödemelerin emekliliğe yansımasıdır.

Sendikacılıktan gelen gücümüzü, ülkemiz için de kullandık. Emeğin ve ekmeğin saygınlığının, demokratik bir ortamda sağlanacağının bilinciyle hareket ederek, demokrasiden, temel hak ve özgürlüklerden yana taraf olduk. Millet iradesine yönelik her türlü darbe ve darbe girişiminin karşısında durduk. Milletin gür sesi olduk. Kamu görevlilerine uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılması için çalıştık. Özgürlüğe 12 milyon 300 bin imza topladık. Ve başörtüsü yasağını tarihin karanlık çöplüğüne gönderdik.

Çözüm sürecine destek olduk. 1 Mayıs’ın Emek ve Dayanışma Bayramı olarak kutlanmasını sağladık. Milli iradenin göstergesi olarak Ankara’da, birlik ve beraberliğimizin mayası Çanakkale Ruhu’na dikkat çekmek için Çanakkale’de ve çözüm sürecine destek için Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirdik.

Değerlerimizin gereğini yerine getirdik

Kudüs Şairi Mehmet Akif İnan’ın mirasçıları olarak, Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyaları düzenledik. Filistinliler’in sesini duyurmak için miting düzenledik, etkinlikler gerçekleştirdik.

Arakanlı Müslümanların feryadını, dünyanın duymasını sağladık. Afganistan ve Pakistan’daki kardeşlerimizin yaralarının sarılması için seferber olduk. Kuraklıkla boğuşan Somali için yardım kampanyası düzenledik.

Sınırlarımızın hemen yanı başında, Suriye’de yaşanan insanlık dramına da kayıtsız kalmadık. Suriye ve Türkiye’deki savaş mağdurları için yardım kampanyaları düzenledik. Suriyeli kadın ve çocuklar için ayrı bir kampanya düzenledik.

Ülkemizde yaşanan doğal afetler karşısında da büyük aile olarak üzerimize düşeni yaptık. Sele maruz kalan Samsun’da, depremle sarsılan ve yıkılan Van’da, kadirşinas üyelerimiz adına büyük aile olmanın gereğini yerine getirdik.

Büyük ailenin büyük teşkilatı

Hep söylediğimiz gibi, biz büyük bir aileyiz. Bu aileyi ayakta tutan ise genel merkez yönetiminden şube yönetimlerine, temsilcilerine kadar teşkilatımızdır. Gecesini gündüzüne katarak, ülkesi ve temsil ettiği değerler uğruna bu ailenin büyümesi için ter döken arkadaşlarımız, bu başarının en büyük mimarlarıdır. Ailelerinden bile fedakârlık yapılarak gerçekleştirilen bu çalışmalar, başarıyı getirmiştir. Büyük fedakârlıklarla bugünlere gelmemizi sağlayan teşkilatımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sendikacılığı sorundan beslenen değil, çözümünü ortaya koyarak sorunları çözen bir anlayışta yürüten Sağlık-Sen, ek ödemelerin emekliliğe yansıması, ek ödemeden, diğer kurumlarda olduğu gibi vergi kesintisi yapılmaması, kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanları ile vekil ebe ve hemşirelere kadro verilmesinin yanı sıra, görevde yükselme sınavını kazanmasına karşın kadrosuzluktan dolayı ataması yapılamayan 2351 VHKİ’nin atamasının yapılması için çalışmalarını sürdürecek."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.