Kenan Turan, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili beklentilerini açıkladı

Eğitim Bir-Sen Bayburt Şubesi Başkanı Kenan Turan, "Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak şekilde çıkarılmalıdır" dedi.

Kenan Turan, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili beklentilerini açıkladı

Bayburt Postası - Eğitim Bir-Sen Bayburt Şube Başkanı Kenan Turan, Öğretmenlik Meslek Kanununa dair beklentileri açıkladı. Turan, özlük haklarının tanımlanması ve geliştirilmesi, kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik ayrımının ortadan kaldırılarak, resmî eğitim kurumlarındaki bütün öğretmenlerin kadrolu olarak istihdam edilmesi gerektiğini belirterek, öğretmenlik kanununun resmi veya özel öğretim kurumu ayrımı yapılmaksızın tüm öğretmenleri kapsayan bir eşkilde hayata geçmesi gerektiğini belirtti. 

Sendika merkezinde, üyelerin katılımıyla gerçekleşen basın açıklmasında Kenan Turan şunları söyledi:

"Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak şekilde çıkarılmalıdır.

İnsanın, özünü keşfetmeye, kişiliğini inşa etmeye yönelik en büyük eylemi eğitimdir. Eğitimin başaktörü öğretmen, insanlığın kadim ve vazgeçilmez mesleklerinden biri de öğretmenliktir. 
Öğretmen, çocukların şuur sermayesini artırmanın, idrakini geliştirmenin, varoluşun sırrına ermenin, hikmeti keşfetmenin rehberidir.

Ülkemizde fiilî olarak görev yapan öğretmen sayısı 1 milyon 200 bini aşmış iken, öğretmenlerin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar olan her aşamayı içeren, öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir kanunun olmaması büyük bir eksikliktir.

Eğitimde örnek gösterilen ülkelerde olduğu gibi, öğretmenliğin kamu sistemi içerisinde eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı kariyer mesleğine uygun bir kanuna kavuşturulması artık daha fazla ertelenmemelidir.

Kanaatimizce öğretmenlerin itibarının daha da artması, haklarının korunması; yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan görev, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ivedilikle yürürlüğe konulması elzemdir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması hedefine 11. Kalkınma Planı’nda ve Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer verilmesinin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen, ne yazık ki öğretmenlerin mesleklerini, hak ve yetkilerini koruyup geliştirecek nitelikte bir meslek kanunu beklentisi hâlâ karşılanamamıştır.

Çıkarılıp yürürlüğe konulacak kanunun hedefler ve gerçekler bağlamında uluslararası standartlara uygun bir kanun olarak düzenlenmesini bekliyoruz. Bu mümkündür, beklentide bu doğrultudadır. Aksi hâlde yapılacak çalışma anlamsızlaşır.

Medeniyetimizin yüklediği değeri sosyal ve ekonomik statü açısından gerçekleştirecek kanun, öğretmenin itibarını hem korumaya hem de yükseltmeye yaramalıdır.

Eğitim çalışanlarının güçlü sesi, genel yetkili sendikası olarak, gerek akademik yayınlar gerek raporlar gerekse alan taramalarıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu için nelere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyduk.

Çağın gereklerini ve öğretmenlerimizin beklentilerini karşılayacak şekilde 2018 yılında hazırladığımız “Öğretmenlik Meslek Kanunu İhtiyaç ve Öneriler” başlıklı raporumuzla genel çerçeveyi çizdik. ‘Meslek kanunu, öğretmene destek kanunu olmalı’ diyerek beklentilerimizi ifade ettik.‘Nasıl bir meslek kanunu olmalı, meslek kanununda neler yer almalı’ sorularının cevabını bir eğitim sendikası olarak verdik.

Öğretmenler olarak beklentimiz, özlük haklarımızın tanımlanması ve geliştirilmesi; kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik ayrımının ortadan kaldırılması; resmî eğitim kurumlarındaki bütün öğretmenlerin kadrolu olarak istihdam edilmesi; mesleğimizde ilerlememizi sağlayacak şekilde kariyer basamaklarının yeniden hayata geçirilmesi; istihdamda güçlük çekilen bölgeler başta olmak üzere zorunlu hizmet gibi zorlayıcı dayatmalar yerine teşvik edici uygulamaların getirilmesi; eğitim kurumu yöneticiliğinin eğitim-öğretim sınıfı içinde ama ikincil görev olmaktan çıkarılarak müstakil bir kadro olarak düzenlenmesi;yöneticilik süreçlerine geçiş ve statüsü ile bu pozisyonlardaki mali, özlük ve sosyal hakların da mutlaka meslek kanununda tanımlanması;resmî veya özel öğretim kurumu ayrımı yapmaksızın bütün öğretmenleri kapsayan bir meslek kanununu hayata geçirilmelidir.

Meslek kanunu, içeriği itibarıyla öğretmenlerin atamadan yer değiştirmeye, yetişmeden gelişmeye, eğitim imkânlarından kariyer basamaklarına erişime,ehliyetten liyakate kadar ayrımcılık ya da ayrıcalıktan uzak,objektif hükümler ihtiva etmelidir.

Öğretmenin itibarının, statüsünün, hak ve imkânlarının, fırsat ve yetkilerinin artırılmasına dayanak yapılması gereken bir kanun, mevcudun tekrarına ve statükonun devamına barınak olursa akıtılan ter de söylenen sözler de hükümsüz ve değersiz hâle gelir.Özellikle meslek kanununda öğretmenlerin ve eğitim kurumu yöneticilerinin mali durumunun,hak, yetki ve sorumluluklarının hedeflenen amaca uygun gerçekleştirilmesi umulurken,bütün bunlar kamu maliyesi dengesi, bütçe olanakları ve benzeri bahanelerin arkasına sığınılarak es geçilecek olursa eğitimde istenilen başarıların da meslek kanunundan beklentinin de sağlanamayacağı bilinmelidir.

Zaman, vaatleri gerçeğe dönüştürme, hedefleri sonuca ulaştırma zamanıdır.Öğretmenin özlük haklarını ve yetkilerini genişletecek, ona destek olacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması beklentisi artık karşılanmalıdır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, belirttiğimiz hususlar temelinde katkı ve destek sunacağımızı bu vesileyle bir kez daha temin ve teyit ediyor; siyasi iradeyi, TBMM’yi ve Millî Eğitim Bakanlığı’nı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu bir an evvel hayata geçirmek konusunda adım atmaya çağırıyoruz.

24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek,sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı 7 ay önce

Sizin bir kere hiç bir şey istemeye hakkınız yok. Siz memuru değil makam koltuklarınızı düşünüyorsunuz. O koltuklardan sizi öyle bir kaldıracaklar ki nefesinizi nerde alacağınızı siz hesap edin. Memuru masada 3,5 satın sonra kalkın meslek kanunu isteyin. Sizin ayağınızı çok uzatmayın, fazla olmayın diye kulağınızı kaç kere çektiler.

Avatar
Bahri 7 ay önce

Dikkatimi çekti. Fotoğraf da bulunan zatların 6-7 tanesi okul idarecisi. Diyet borcu ödüyorlar herhalde. Gitmeniz yakındır. Burnunuz dan fitil fitil getirilecek. Zannetmeyin yaptığınız rezillikler yanınıza kalacak.

Avatar
Kardeş 7 ay önce

Şu elinde pankart tutanlara bir bakın hepsi idareci yani dava falan hikaye gerçek koltuklara sahip çıkmak. Eğitim içinde hiç mi öğretmen yok hep idareler sendika açıklaması yapıyor. Ben utanırdım o elindeki leri taşımaya

Avatar
Sadettin 7 ay önce

Ali yalçının keyfi yerinde nasıl olsa bir mlyon üzerinde üye çantada keklik hele bir üye istifa etsin külünü havada savururlar.

Avatar
MTK 7 ay önce

Ekonomide devalüasyon olmuş, maaşlar erimiş, verilen zamlar daha almadan eksiye düşmüş, beyefendilerin derdine bak?

azcık memurun sesi olun. emekliler sürünüyor, memuru zaten görmüyorsunuz, öğretmenler de üç kuruşa muhtaç etmiş durumdasınız.