Bayburt, 11 dernekle temsil edildi

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Kuruluşları Rehberlik ve İstişare Toplantısı Trabzon’da gerçekleştirildi. Bayburt’un 11 Sivil Toplum Kuruluşu ile temsil edildiği toplantıda Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöresel ürünler standı açtı.

Bayburt, 11 dernekle temsil edildi
Bayburt Postası - Trabzon’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Valisi Yücel Yavuz, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erkan Kılıç, Dernekler Dairesi Başkanı Yılmaz Doruk’un yanı sıra Bayburt’tan İl Dernekler Müdürü Mevlüt Birkanım, Bayburt Şehit Aileleri Dayanışma Derneği, Bayburt Atlı Spor Kulübü Derneği, Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti Derneği, Bayburt Grup Özel İdare Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Bayburt Seyyid Yakup İlim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, İlim Yayma Cemiyeti Bayburt Şubesi, Bayburt Çevre Eğitim Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, İmam Hatip Okulu Mezunları Derneği, Bayburt İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği ve Bayburt Memnune Evsen Huzurevi Yaşlılarını Koruma Derneği temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanı Yılmaz Doruk, son 15 yılda sivil toplum kuruluşlarını için önemli adımlar atıldığını söyledi. Doruk, “Gelişen dünyada sosyal devlet anlayışına bağlı olarak bir taraftan devletin görevleri artarken bununla eş zamanlı olarak ta sivil toplum kuruluşlarının toplum hayatındaki yeri de git gide artmaktadır. Artık sivil toplum kuruluşlarını sadece yardım kuruluşları olarak görmüyoruz. Son 15 yılda bakanlık olarak sivil toplum kuruluşlarının önemine binaen önemli adımlar atıldı. Kaydedilen bu gelişmeleri daha ileriye getirebilmek için ulusal ve uluslararası düzeyde söz sahibi, yetkin, üretken bir sivil toplum yapısına kavuşturabilmemiz için ülkemizdeki yapıyı ve bunların faaliyetlerinin kolaylaştırılması bakımından çok önemli adımlar atıldı fakat bunlar yeterli değil” dedi.

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erkan Kılıç da yaptığı konuşmada, Sivil Toplum Kuruluşları’nın öneminin hızla küreselleşen sorunlarla yüz yüze gelen dünyada giderek arttığını söyledi. 2004 yılında örgütlenme özgürlüğünün alanını genişleten ve sivil toplum faaliyetlerini kolaylaştıran yeni dernekler kanununun yürürlüğe girdiğini kaydeden Kılıç, “Dernekler mevzuatında yapılan bu değişiklikler sivil toplum faaliyetlerine büyük bir ivme kazandırmış ve STK’ların hem sayılarında hem de kapasitelerinde büyük bir artış meydana gelmesini sağlamıştır. Bugün Dernekler Dairesi Başkanlığı son 14 yılda yaklaşık yüzde 50 artışla 111 bini aşan derneğe hizmet vermektedir” şeklinde konuştu.

“Son 7 yılda bin 685 derneğin projesine 95 milyon TL ödenek aktarıldı”

18 milyon TL harcama ile tamamlanan DERBİS yazılımının sivil toplum kuruluşlarının işini kolaylaştırdığını söyleyen Kılıç, “Son 7 yılda bin 685 derneğin projesine 95 milyon TL ödenek aktarılmıştır. Derneklerin her türlü iş ve işlemlerini devlet dairesine gelmeden elektronik ortamda yapabilmelerine imkan sağlayan Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) projesi bu süreçte hayata geçirilmiştir. Yaklaşık 18 milyon TL harcama ile tamamlanan DERBİS yazılımı ile hem idari işlemlerin hem de derneklerin mevzuat gereği vermekle hükümlü oldukları her türlü bildirim ve beyannamelerin elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesi tüm Türkiye’ye ait doğru istatistiklerin oluşturması bürokratik işlemlerin azaltılarak vatandaşların işlerini kolaylaştırması hedeflenmiştir” diye konuştu.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ise, güzel çalışmaların olduğunu vurgulayarak, “Milli sorunlarımız, ülkemizin karşı karşıya kaldığı sorunlar, toplumumuzun arzu ve hak ettiği ihtiyaçların karşılandığı durumların oraya çıkmasında ve varsa sorunların çözümünde STK’ların karar mekanizması hükümetler, devlet kurumları üzerinde hem destek hem de yönlendirme bakımından etkisi günümüzde daha artıyor ve önemi daha da ortaya çıkıyor. Bu noktada da tüm hassasiyetinizi biliyorum. Bu manada tebrik ve takdirlerimi ifade etmek istiyorum. Bakanlığımızın ortaya koyduğu bu güzel çalışma için, katkıları geçenlere teşekkür ediyorum. Burada 11 derneğimizce oluşturulan stantta çok değerli ürünleri tanıtılacak. Ayrıca danışmanlık anlamında uzman arkadaşlarımız yer alacak kendileriyle proje gibi birçok konuda bilgi alışverişinde bulunabilinecek” dedi.

Vali Yavuz’un konuşmasının ardından ardından halk oyunları gösteri kıyafeti giyen Yüksel Özdemir isimli vatandaş toplantıda söz almak istedi. Vali Yavuz’un derdini anlatmasına izin verdiği Özdemir, salondakilere yaptığı konuşmada, "Buraya sayın bakanımız için geldim ama yerine vekil gelen kişi benim için bakandır. Sayın Bakanım; ben Giresunluyum ama bana sorarsanız 81 ildenim. Her ilde çok sorunlar var. Birinci sorun, kaldırımlar işgal ediliyor, engelli vatandaşlar, yaşlılarımız yürümekte zorluk yaşıyor. Ne yapalım havada mı gidelim biz? Bu kaldırımlar bir çözüm bulun. İkincisi de 15 Temmuz’da ilk sokağa çıkanlardanım. Ama şimdi zamlar çok. Emeklinin, işçinin maaşı düşük. Yetiremiyoruz, Allah rızası için bu işe el altın” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri 11 dernek tarafından yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantları gezdi. Öte yandan, bakanlıkla ilgili birçok kuruma ilişkin uzmanların yer aldığı stantlarda da vatandaşlara bilgi verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem Gülsüm 3 yıl önce

Yorumlar yayınlanmıyor dernekler devlet desteğiyle ayakta duruyorlar.Bayburtu sürekli aynı insanlar temsil ediyorlar.Fuardaki temsil edenlerin hiç kültürel tanıtımları yoktur.Tüyapta ki son rezaleti unutamıyorum bayanlar kadın derneği valilikten aldıkları para ile günlerini gün ediyorlar.Bu işi Tamamence kültür müdürlüğü organize etmeli yiyicileri uzak tutmalı bedava tatil eğlence ye kürküm ye dönemi bitmeli sayın valim olaya el atın lütfen.

Avatar
Savaş bey 3 yıl önce

Yeter artık bu işin kaymağını sizler yediniz yetmedi bayanlari devrevreye soktunuz bayburt valilik size çalışıyor.

Avatar
BOŞVER 3 yıl önce

KARDEŞİM BIRAK 11 111 DERNEKLE DE KATILSA BOŞTUR FAYDASIZDIR ÇÜNKÜ REKLAM YAPILMIYOR BAYBURT YETERİ KADAR STANDLARDA TANITILMIYOR ORAYA GİDEN İNSANLAR SADECE PARA ALIYORLAR O KADAR BAŞKA İŞ YOK TRABZONLULARI BİRAZ ÖRNEK ALIN ADAMLAR ÇOK İYİ TANINMALARINA RAĞMEN HER YIL ANKARADA İSTANBULDA FERSHANE DE FARKLI YERLERDE ÇOK İYİ REKLAM YAPIYORLAR

Avatar
Vatandaş 3 yıl önce

Devlet i soyan soyana bu devletin ayakta kalabilmesi mucize. .Her 3 kişi bir araya gelip dernek adı altında devleti sömürme derdine düşmüş. ..

Avatar
Salih@hotmail.com 3 yıl önce

Yiyin efendiler, yiyin; patlayıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!
Memleketi yiyin. her yerden yiyin

Avatar
Ulubatlı 3 yıl önce

Her taşın altından bunlar çıkıyor yorumlardan da anlaşıldığı gibi.Götürdükleri tüm paralı işler bunlardan sorulur.ekip has götürdüğü gibi kılıf uyduranlarda işi biliyor. ne hikmetse ihale hep bunlarda..Fuar; buz dağının görünen kısmı görünmeyeni siz düşünün...makam mevki para..her şeye el atmışlar suç var ceza yok..araştırılsın bak neler çıkıyor...