“Bayburt Şehircilik Kongresi bir fırsattır”

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE), bir basın toplantısı düzenleyerek dernek çalışmalarını değerlendirdi.

“Bayburt Şehircilik Kongresi bir fırsattır”
Bayburt Postası - Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE), bir basın toplantısı düzenleyerek dernek çalışmalarını değerlendirdi.  Son 1 yıl içerisinde yapılan çalışmalara değinilen toplantıda yeni kitaplaştırılan iki araştırma projesi hakkında da bilgi verildi.
Dernek yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Rıfat Yıldız,  Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Selçuk Emsen, Bayburt Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammed İhsan Çubukçu’nun katımlıyla Bayburt Konaklama Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda konuşan BAYPROJE Başkanı Akın Bayrak, 18 Mayıs 2013 tarihinde 30’a yakın akademisyenin katılımıyla Bayburt'ta gerçekleşen ve 2013 Aralık ayında kitap haline getirilen Bayburt Şehircilik Kongresi’nin sonuçlarından önümüzdeki süreçte yararlanılması gerektiğini söyledi. 

Bayburt’ta son zamanlarda şehircilik konusunda değerli fikirler öne sürüldüğünü kaydeden Bayrak, bilim adamlarının değerli fikirlerinin yer aldığı Bayburt Şehircilik Kongresi kitabının altyapı çalışması yapılan Bayburt’un yararlanacağı bir eser olduğunu belirtti. 

"50 yıllık tahribat, 50 yılda düzelir"

BAYPORJE Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rıfat Yıldız ise, 50 yıldaki uygulamalar sonucunda Bayburt'ta çarpık kentleşme meydana geldiğini ve bu durumun ancak doğru tespitlerle, plan program çerçevesinde önümüzdeki 50 yıl içerisinde düzelebileceğini ifade ederek, Bayburt'a şehiriclik konusunda bedelsiz danışmanlık yapacak bilim adamlarının var olduğunu söyledi.   

Toplantıda basına dağıtılan ve içerisinde derneğin son 1 yıl içindeki faaliyetlerini içeren basın bülteninde şu ifadeler yer aldı : 

“Bayburt Şehircilik Kongresi”

“18 Mayıs 2013’de düzenlenen bu kongrede sunulan tebliğler ve tartışmalar, 212 sayfalık bir kitap halinde Kasım 2013’de bastırılmıştır. Bu kitap son günlerde Bayburt gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden, “Bayburt’un sağlıklı şehirleşmesi” konusunda fikir beyan edenlerin, yararlanabileceği temel bir eser olmuştur. Kanaatimizce bu konudaki fikirlerini kamuoyuyla paylaşan değerli hemşerilerimizin ve konunun birince derecede sorumlusu olan belediyemiz yetkililerinin söz konusu eseri ciddi bir biçimde incelemeleri çok yararlı olacaktır. Söz konusu kitap, tüm ilgili kamu ve STK temsilcilerine gönderilmiştir.” 

“Hayalimdeki Bayburt"

“Her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz ortaöğretim öğrencileri arası ödüllü günlük/öykü/deneme yazma yarışmalarına katılan öğrencilerin yazıları, bu yıl da 118 sayfalık kitap haline getirilerek, ‘Bir Çocuk Düşlüyor’ adıyla Temmuz 2014’de yayınlanmıştır. Bu kitap ilgililerden başka, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de 400 adet gönderilerek Bayburt’taki tüm okulların kütüphanelerine girmesi sağlanmıştır.”

“Bayburt Seyahati Raporu”

“26 Mayıs - 10 Haziran 2014 tarihleri arasında Bayburt’a yaptığımız seyahat sonunda,tarım-hayvancılık ve turizm sektörleriyle ilgili, yaptığımız görüşmeleri,gözlemlerimizi, görüş ve önerilerimizi içeren 14 sayfalık rapor 27 Haziran 2014’de bastırılmış ve ilgililere gönderilmiştir.”

“Genel Kurul Faaliyet Raporu”

“Derneğimizin 2. Olağan genel kurulu için hazırlamış olduğumuz raporu 18 Temmuz 2014 tarihinde yayınladık. Derneğimizin 3 yıllık faaliyetlerini ve ayrıntılı mali tablolarını içeren bu rapor da, kurumsallık ve şeffaflık prensiplerimiz gereği, tüm üyelerimize ve ilgililere gönderilmiştir.”

“Bayburt İlinin Gelişme Potansiyelleri ve Bu Potansiyelleri Desteklemede Üniversitenin Muhtemel Rolleri”

“Bayburt Üniversitesi’nin şehrimize daha etkin bir biçimde katkıda bulunmasına yardım olmak maksadıyla, Prof. Dr. Ömer Selçuk Emsen ve çalışma ekibine hazırlatılan 56 sayfalık bu araştırma proje raporu 29 Ekim 2014 tarihinde bastırılmıştır.”

“Bayburt Kırsalında Üretimde Kadının Rolü ve Etkinliğinin Artırılması Proje Raporu”

“Tarım ve hayvancılığın Bayburt için önemi dikkate alınarak, bu sektörde verimliliğin ve kalitenin artırılması temel sorun olarak görülmüş. Bu sorunun giderilmesinde kadının etkin olabileceği varsayımından hareketle, Prof. Dr. Fahri Yavuz ve çalışma arkadaşlarına, alan çalışması esaslı bu proje raporu hazırlattırılmıştır. 55 sayfalık bu proje raporu da yine 29 Ekim 2014 tarihinde bastırılmıştır.Önümüzdeki günlerde ilgililere gönderilecek olan bu iki rapor, basın toplantısı sonunda sizlere de takdim edilecektir.”

“Bayburt İli Sebze Tarımı ve Potansiyelinin Artırılması Raporu” 

“BAYPROJE olarak, Bayburt’un kalkınma çabalarına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda, 2014/2015 eğitim-öğretim yılında Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte, Bayburt ortaöğretim öğrencileri arasında ödüllü öykü yazma yarışmasını başlatmış bulunuyoruz. Öte yandan 2 yıldır uygulamalı olarak devam etmekte olan Bayburt İli Sebze Tarımı ve Potansiyelinin Artırılması Raporu Prof. Dr. Atilla Dursun tarafından tamamlanmış olup, önümüzdeki günlerde yayınlanarak ilgililere ulaştırılacaktır. Bayburt tarımında, katma değeri yüksek önemli bir ürün farklılaştırması öneren bu raporun da çok değerli olduğunu düşünüyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alaattin ACAR 6 yıl önce

Bu hikaye boyutu.Kariyer sahibi insanlar kendi kariyerleri için Bayburt'u kullandıklarını düşünüyorum.Uygulama alanı olmayan Bayprojeler....Yaşamsal alanlar oluşturalım.Bayburt'a yeni merkezler açalım.Yeni ilçeler ve yeni kaynaklar oluşturalım...

Avatar
basri çağatay-fransa 6 yıl önce

bayproje yetkilileri selamlar sunarak bir memleketin kalkınması"ilk önce"ne yapılmalı.,
dır.,hatırlatma evet ilk önce o şehrin"kimlik ve kütüğü"kitap haline getirilmeli,dir.
yani lokomotif şart,diğerleri vagon,dur,yinede teşekkürler.

Avatar
Dr.Arslan Özkan 6 yıl önce

Bayburt hakkında ciddi düşünceleri ola Bayburt'luların BAYPROJE de toplanmaları çok yararlı olacaktır.

Avatar
fehmi güney 6 yıl önce

bayproje derneği yetkilileri,belediye hoparlerinden anons yapılsa idi,katılım yüksek olurdu
paydaş(katma değer)kazanılabirdi bayburt.. ,basri beye katılıyoruz,...