banner164

Bu merkez, görenleri büyüledi

Kendiside bir engelli olan Bahadır Erdoğdu’nun ismini taşıyan Maltepe Belediyesi Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi; Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyüğü apoletleriyle kapılarını ilk kez basına açtı. Basın tanıtım gezisine Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Sanatçı Metin Şentürk, Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse, Bahadır Erdoğdu ve Erdoğdu ailesi, engelli aileleri, semt sakinleri ve kalabalık bir gazeteci topluluğu katıldı. İlk kez görenlerin adeta büyülendiği merkez hakkında ki ortak görüş; “bu merkez Türkiye’nin imajını değiştirir” oldu. Görme Engelli Milletvekili Lokman Ayva ve Görme Engelli Sanatçı Metin Şentürk, Engelliler Merkezi’nin kendilerini büyülediğini, Türkiye’de böyle merkezlerin çoğalmasıyla engellilerin en önemli sorununun ortadan kalkacağını söylediler.

Bu merkez, görenleri büyüledi

Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon MerkeziKendiside bir engelli olan Bahadır Erdoğdu’nun ismini taşıyan Maltepe Belediyesi Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi; Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyüğü apoletleriyle kapılarını ilk kez basına açtı. Basın tanıtım gezisine Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Sanatçı Metin Şentürk, Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse, Bahadır Erdoğdu ve Erdoğdu ailesi, engelli aileleri, semt sakinleri ve kalabalık bir gazeteci topluluğu katıldı. İlk kez görenlerin adeta büyülendiği merkez hakkında ki ortak görüş; “bu merkez Türkiye’nin imajını değiştirir” oldu. Görme Engelli Milletvekili Lokman Ayva ve Görme Engelli Sanatçı Metin Şentürk, Engelliler Merkezi’nin kendilerini büyülediğini, Türkiye’de böyle merkezlerin çoğalmasıyla engellilerin en önemli sorununun ortadan kalkacağını söylediler.


500 kalıcı engelli çocuğun yanı sıra, 15 odalı engelliler pansiyonuyla kısa süreli konaklama hizmeti de verecek olan Engelliler Merkezi; 5 yıldızlı otel konseptinde düşünülerek hazırlandı. Merkez; engelliye rahat yaşam, sağlık, eğitim ve terapinin yanı sıra aileye de sosyal hayata devam edebilme müjdesini veriyor.

Açılış törenine Metin Şentürk ve İstanbul Milletvekili Lokman Ayva da katıldıMERKEZDE NELER VAR?

4200 metrekare kapalı ve yaklaşık 4 dönümlük açık alanda koşullandırılan Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’nde; Özel Eğitim Okulu, Özel Eğitim Rehabilitasyon Birimi, İş-Eğitim Merkezi, Aile Destek ve Eğitim Birimi, İş-Uğraşı Atölyeleri, Fiziksel Terapi Birimi, Uygulama Evi, Engelliler Pansiyonu, Engelliler Lokali ve Parkı bulunuyor.

ÖZEL EĞİTİM OKULU; özel eğitime muhtaç okul çağındaki zihinsel engelli çocuklara hizmet verecek.

ÖZEL EĞİTİM REHABİLİTASYON BİRİMİ’nde bire-bir eğitim verilecek, diğer sınıf ve işliklerde ise eğitilebilir öğrencilerle maksimum 10 öğrenci, ağır düzeyde öğrencilerle maksimum 8 öğrenci ile eğitim verilecek. Merkezde ayrıca; engelli bireylerin özel gereksinimlere ihtiyaç duydukları göz önünde bulundurularak sınıfların büyük bir bölümünde lavabo / tuvalet ve mutfak tezgâhı bulunuyor.

İŞ – EĞİTİM MERKEZİ’nde; yaş sınırı olmaksızın zihinsel engellilerin mesleki beceriler kazanması hedefleniyor. Standart eğitim alanına ek olarak iki atölyede çamaşırhane, ahşap atölyesi, oyuncak yapımı, fason montaj gibi mesleki eğitimler gerçekleşecek.

EĞİTİM ve REHABİLİTASYON DESTEK HİZMETLERİ arasında engelli bireylere ve ailelerine ideal fiziksel ortamı sağlamak amacıyla standart okul ve rehabilitasyon eğitim birimlerinin yanı sıra Aile Destek ve Eğitim Birimi, Fiziksel Terapi Birimi, İş-Uğraşı Atölyeleri ve Uygulama Evi bulunacak.

BAHADIR ERDOĞDU ZİHİNSEL ENGELLİLER VE REHABİLİTASYON MERKEZİ SEMİNER SALONUNDA gerek okula ve rehabilitasyon birimine devam eden engelli bireylerin velilerine gerekse çevrede yaşayan engelli ferdi bulunan ailelere yönelik düzenli olarak eğitim seminerleri düzenlenecek. Ayrıca veliler, bekleme odasında çocuklarını bekleyebilecekler, sergi alanında çocukların ürünleri inceleyebilecekler ve veli kafeteryasında konu ile ilgili yayınlardan faydalanabilecekleri gibi çocukların eğitimlerini sağlanan bilgisayarlardan izleyebilecekler.

Gerek merkezden gerekse dışarıdan katılım gösteren engelli bireylere iş-uğraşı atölyesinde el becerilerini geliştirmek için, iş-uğraşı terapisi sağlayan müzik ve seramik atölyesi eşliğinde ebru, halı dokuma, takı tasarım, resim gibi çalışmalar düzenlenecek. Havuz bölümü, spor salonu, sağlık ve fizyoterapi birimleri de yine aynı şekilde gerek okul ve rehabilitasyon birimine devam eden gerekse dışarıdan katılım gösteren engelli bireylere hizmet verecek.   

Mutfağı, oturma grubu ve benzeri birimleri ile standart bir ev şeklinde döşenmiş uygulama evi; bireyin engel düzeyine göre misafir ağırlama, çay demleme, yemek yapma gibi eylemlerin yanı sıra, tek başına yemek yiyebilme, yatağını toplayabilme gibi değişiklik gösteren çok çeşitli becerileri geliştirmek için uygun çalışma alanı sağlayacak.  

ENGELLİLER PANSİYONU ise engelli çocuk sahibi olan ailelerin sosyal hayatlarını bir nebze olsun yaşayabilme fırsatı verecek. Düğün, cenaze ve benzeri aile etkinliklerinde, keder ve sevinçlerini özgürce yaşayamayan bu ailelerimiz pansiyon sayesinde, sosyal yaşama da devam edebilecekler. Engelli pansiyonu bir yatılı okul olmayıp, ailenin ihtiyaç duyduğu kısıtlı ve belli süreler içerisinde engelli bireyin bakım ihtiyaçlarının karşılanması ile beraber konaklamasına imkan verecek. Aileler merkezin bütün diğer hizmetlerini olduğu gibi pansiyonda bulunan çocuklarını da 24 saat internet ortamında izleyebileceklerdir.

ENGELLİLER LOKALİ’nde; kafeterya, masa tenisi, masa hokeyi ve benzeri masa oyunlarının yanı sıra internet erişimi, bilgisayar oyunları, film gösterileri ve şenlikler gerçekleştirilecek.

ENGELLİLER PARKI’nda yeşil alan ve yürüyüş yolları, hem sosyal bir aktivite hem de hipoterapi olarak midilli barınağı, binicilik eğitim alanı ve parkuru, zooterapi kapsamında çeşitli türde bahçe hayvanları ve barınakları, kış bahçesi, çok-amaçlı spor sahası, mini golf ve gerek bedensel engellilerin kullanımı için tasarlanmış oyun grupları gerekse zihinsel engellilerin kullanıma yönelik puzzle, duyu koridoru ve benzeri oyun-eğitim alanları ile hizmet verilecek.

Daha geniş bilgi ve iletişim için: [email protected]

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.