banner164

Türk Dil Bayramı Etkinlikleri Karaman’da başladı

Namık Kemal Zeybek, Türkçenin çok kerametli bir dil olduğunu belirterek, Mayaların, Sümerlerin dilleri içinde birçok Türkçe kelime tespit edildiğini söyledi. "732. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri" çerçevesinde Piri Reis Kültür Merkezi'nde eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek "Türkçenin Kerameti" konulu konferans verdi. Konferansa Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'nun yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Dili Komisyonu Başkanı Taşboo Cumagulov, Manas Üniversitesi'nden Türkolog Dr. Kadirali Konkobayev, Kırgız Cumhurbaşkanlığına bağlı komisyon üyeleri, Azerbaycan tiyatro topluluğu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk Dil Bayramı Etkinlikleri Karaman’da başladı

 Konuşmasına Yunus Emre'nin bir şiiriyle başlayan Namık Kemal Zeybek, Türkçenin insanlık tarihi için çok önemli bir dil olduğunu ifade ettiNamık Kemal Zeybek, Türkçenin çok kerametli bir dil olduğunu belirterek, Mayaların, Sümerlerin dilleri içinde birçok Türkçe kelime tespit edildiğini söyledi. "732. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri" çerçevesinde Piri Reis Kültür Merkezi'nde eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek "Türkçenin Kerameti" konulu konferans verdi. Konferansa Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'nun yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Dili Komisyonu Başkanı Taşboo Cumagulov, Manas Üniversitesi'nden Türkolog Dr. Kadirali Konkobayev, Kırgız Cumhurbaşkanlığına bağlı komisyon üyeleri, Azerbaycan tiyatro topluluğu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmasına Yunus Emre'nin bir şiiriyle başlayan Namık Kemal Zeybek, Türkçenin insanlık tarihi için çok önemli bir dil olduğunu ifade etti. Atatürk'ün Türk dili üzerine bizzat araştırmalar yaptığını, hatta dünyanın en eski uygarlıklarından Maya uygarlığının bile Türkçe'den etkilendiğini düşünerek Meksika'ya bilim adamları gönderdiğini belirten Zeybek, "Atatürk çok önemli sonuçlara da ulaşmaya başlamıştı. Fakat ölünce bu araştırmalar bitti. Sonra ben Meksika'ya araştırmacı birini gönderdim. Maya dilinin içinde kullanılan Türkçe kelimeleri tespit etti. Yüzlerce kelime var. Bir kitap yayınlandı. Daha da araştırılması lazım." dedi.

Atatürk'ün Türk dili üzerine bizzat araştırmalar yaptığını, hatta dünyanın en eski uygarlıklarından Maya uygarlığının bile Türkçe'den etkilendiğini düşünerek Meksika'ya bilim adamları gönderdiğini belirten Zeybek, Atatürk çok önemli sonuçlara da ulaşmaya başlamıştı. Fakat ölünce bu araştırmalar bitti. Sonra ben Meksika'ya araştırmacı birini gönderdim. Maya dilinin içinde kullanılan Türkçe kelimeleri tespit etti. Yüzlerce kelime var. Bir kitap yayınlandı. Daha da araştırılması lazım, dediTürkçenin en eski dil olduğunu söyleyen Namık Kemal Zeybek, "Bilinen en eski dil Sümercedir. Çünkü kabule göre yazıyı bulan Sümerler'dir deniliyor, diyorum, çünkü şüpheliyim. Böyle bilindiğine göre tarih Sümerlerle başlar. Sümerlerin dilleri içinde de birçok Türkçe kelime var. Sümerler Türk'tü. Türkçe konuşan Türk'tür. Bu gün yaşayan Sümerce diye bir dil yoktur. Fakat Hititler, Asurlar ve birçok medeniyet yazıyı Sümerler'den öğrendi. Çok önemli bir uygarlıktı. Şimdi ortadan kalktı. O zamanda bile Türkçe Sümerceyi, Sümerleri etkisi altına alıp bu kadar kelimeyi o dilin içine sokabiliyorsa bu Türkçenin kerametini ve büyüklüğünü gösterir." şeklinde konuştu.

Bugün Çin'de 1 milyardan fazla insan yaşadığını aktaran Zeybek, Çinin değişik bölgelerinde yaşayan insanların konuştukları diller farklı farklı olduğunu, bölgedeki bir Çinlinin konuştuğunu öbürünün anlayamadığını söyledi. Zeybek, "Fakat Türkçe böyle değildir. Lehçeler, ağızlar farklıdır. Bir Kırgız'ın Azeri'nin, Türkmen'in konuştuğunu anlayabiliriz. Uyumlu ses değişmeleri vardır." ifadelerini kullandı.

 Namık Kemal Zeybek, Türkçenin çok kerametli bir dil olduğunu belirterek, Mayaların, Sümerlerin dilleri içinde birçok Türkçe kelime tespit edildiğini söylediKaramanoğlu Mehmet Beyin fermanına da değinen Namık Kemal Zeybek sözlerini şöyle tamamladı: "Karamanoğlu Mehmet Bey bu fermanı tesadüf değil, bilinçle yayınlamıştır. Çünkü o Hoca Ahmet Yesevi'nin dervişlerinin eğitimini almıştır. Türkçenin bu güne gelmesinde büyük rolü vardır. Onu rahmetle anıyoruz. Türkçenin korunması için bir Türkçe seferberliği yapmamız lazım. Burada belediyelerimize çok büyük işler düşüyor. Bu anlamda Karaman Belediyesi çalışmalarıyla büyük bir örnek olmuştur Belediye Başkanı Sayın Uğurlu'yu bu anlamda kutluyorum."

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.