banner164

Tarihi aşk kitaplarını en çok kim okuyor?

Türk okuru, son yıllarda tarih kitaplarını elinden düşürmüyor. İnternette kitap satışı yapan İdefixe'in araştırmasına göre, Türk okuru, tarihi anlatan roman ve araştırmaları tercih ederken, Türkiye'nin en çok okuyan ilinin de İstanbul olduğu ortaya çıktı. Hangi iller hangi kitapları okuyor, en çok talep hangi kitaplara? İşte araştırmanın sonuçları...

Tarihi aşk kitaplarını en çok kim okuyor?

Türk okuru, son yıllarda tarih kitaplarını elinden düşürmüyor. İnternette kitap satışı yapan İdefixe'in araştırmasına göre, Türk okuru, tarihi anlatan roman ve araştırmaları tercih ederken, Türkiye'nin en çok okuyan ilinin de İstanbul olduğu ortaya çıktı. Hangi iller hangi kitapları okuyor, en çok talep hangi kitaplara? İşte araştırmanın sonuçları...

Tarihi aşk kitaplarını en çok kim okuyor? “Idefixe”, 6 aylık satış rakamlarını kapsayan “Türkiye Ne Okuyor?” adlı bir araştırma yaptı. Şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek okuma oranı İstanbul'da, en az kitap satışı ise Gümüşhane'de ortaya çıktı.

Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Bilecik, Bursa, Edirne, Eskişehir, Kocaeli ve Tekirdağ en çok okuyan diğer iller oldu. Ardahan, Bayburt, Iğdır, Kırıkkale ve Mardin de internette kitap alımında alt sıraları paylaşan iller olarak belirlendi.
    
En çok talep sınav ve tarih kitaplarına
    
İnternetten en çok satılan kitaplar listesinde, İlber Ortaylı'nın ”Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek”,  Emre Kongar'ın “Tarihimizle Yüzleşmek”,  Turgut Özakman'ın “Şu Çılgın Türkler”, Ahmet Ümit'in ”Kavim” ve Attila İlhan'ın “Gazi Paşa”sı ilk sıraları aldı. Kişiye karakteri hakkında neşeli ipuçları veren “Kokoloji” ile Elif Şafak'ın “Baba ve Piç” adlı eseri de listelerin üst sıralarında. Ders kitapları, okullarda önerilen klasikler, iş sınavlarına hazırlık kitapları, yemek kitapları, diyet kitapları, Nasrettin Hoca fıkraları, bilimsel kitaplar ve hatta Zagor serileri de okurun ilgisini çeken kitaplardan.

İşte Türkiye'nin okur profiline ilişkin ilginç sonuçlar:

* “Itırlı Bahçe 16. Yüzyıl Arap Aşk İçin El Kitabı” Rize'de çok satanlar arasında ikinci sırada.
* Karaman'da en çok satan kitap Odile Payri'nin yazdığı "Düz Bir Karına Sahip Olmak Artık Çok Kolay"...
* Mersinliler kendilerine dikkat ediyor. Mithat Yılmaztürk'ün Remzi Kitabevi'nden çıkan kitabı Anti-aging Mersin'de ilk üçte.
* Sanata en düşkün şehirlerimizden biri Afyon. Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi Afyon'da ikinci sırada. Balıkesir'i de bu konuda atlamamak gerekiyor. Çünkü Balıkesir'de en çok satın alınan ilk üç kitap şöyle: Sanat, Tasarım ve Görsel Kültür - Kültürün abc'si - Sanatın Gerekliliği.
* Çok okuyan iller sıralamasında üç büyüklerin arasına Muğla girdi. Sıralama şöyle, İstanbul, Ankara, Muğla ve İzmir.


                     

 

 

 

 

 

 

 

 

En çok kitap okunan iller
İstanbul
Ankara
Muğla
İzmir
Kocaeli

En az kitap okunan iller
Kırıkkale
Mardin
Bayburt
Ardahan
Gümüşhane

HANGİ İL NE OKUYOR?
    
Araştırmaya göre, bazı illerde en çok okunan kitaplar şöyle:

Adana: Yüzyılın Aşkları (Can Dündar), Kırmızı Bisiklet (Can Dündar), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı)

Ankara: Vücudun Şifresi 10 Günde 15 Kilo (Halil Kargulu), Baba ve Piç (Elif Şafak), Gazi Paşa (Attila İlhan), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar), Kavim (Ahmet Ümit), Ölüler de Konuşur (William R. Maples)

Antalya: Büyük Deniz Yükseliyor (Uygar Şirin), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar), Kavim (Ahmet Ümit), Böcekler (Laurence Mound), Kokoloji (Isamu Saito, Tadahiko Nagao), Şu Çılgın Türkler (Turgut Özakman), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı)

Balıkesir: Nasıl Okudum (Tevfik Sağlam), Şu Çılgın Türkler (Turgut Özakman), The Türkler (Yalçın Pekşen), Yüzyılın Aşkları (Can Dündar), Baba ve Piç (Elif Şafak)

Bartın: Şu Çılgın Türkler (Turgut Özakman), İshak (Onat Kutlar), Mağara (Jose Saramago)

Bilecik: Aşk Neyin Kısaltması? (Tuna Kiremitçi), İktisat Test Bankası 1000 Soru ve Açıklamalı Yanıtları-Meslek Sınavlarına Hazırlık (Rahmi Yamak), Ferrari'sini Satan Bilge (Robin S. Sharma)

Bursa: Oktay Usta'nın Mutfağından (Oktay Aymelek), Sofie'nin Dünyası (Jostein Gaarder), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar), Kokoloji (Isamu Saito, Tadahiko Nagao), Kavim (Ahmet Ümit)

Denizli: Bilimsel Araştırma ve Yazma El Kitabı (Halil Seyidoğlu), Kokoloji (Isamu Saito, Tadahiko Nagao), Doğunun Kozmik Efsaneleri (Stepan Stulginsky), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar)

Diyarbakır:
Walter Benjamin (Bernd Witte), Yeryüzü Halleri (Birhan Keskin), Papağana Silah Çekme! (Küçük İskender)

Edirne: Başarı Rehberi (Oğuz Saygın, Adil Maviş), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar)

Erzurum: Şu Çılgın Türkler (Turgut Özakman), Radyo Dersleri (Michael Kaye, Andrew Popperwell)
Eskişehir: Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Televizyon Temsil Kültür (Sevilay Çelenk), Habercinin El Kitabı

Gümüşhane: Franny ve Zooey (Jerome David Salinger), Küreselleşme Sürecinde Türkiye Ekonomisi Bölüşüm, Birikim ve Büyüme (Erinç Yeldan), Şeytan Ayetleri Tartışması (Kolektif)

Hakkari: Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar), The Mermaid and Other Tales (Hans Andersen), Güle Güle (Can Yücel)
       
İstanbul: Gazi Paşa (Attila İlhan), Yürüyen Karton Oyuncaklar (Magdalen Bear), Vücudun Şifresi 10 Günde 15 Kilo (Halil Kargulu), Çocuklar İçin Dünya Tarihi (Christer Öhman), Kumkurdu (Asa Lind), Bit Pazarı Büyüleri (Kelley Armstrong)

İzmir: Ephesus (Emile L. Jarre), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Her Şey Seninle Başlar (Mümin Sekman), Kavim (Ahmet Ümit), Dr. Jekyll ve Mr. Hyde (R. L. Stevenson), Kokoloji (Isamu Saito, Tadahiko Nagao)

Kırıkkale: Amat (İhsan Oktay Anar), Sensiz Olmaz Çünkü... (Mehmet Coşkundeniz), İstanbul'da Bir Zürafa (Sunay Akın)

Kocaeli:
Amat (İhsan Oktay Anar), Seçme Hikayeler (Sait Faik Abasıyanık), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Kokoloji (Isamu Saito, Tadahiko Nagao), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar)

Muğla: Avrupa Sorunu Avrupa Ne, Avrupalı Kim? (Perry Anderson, Peter Gowan), Bilgisayar Kurs Kitabı Office 2003, -Oyunun Kuralı (Leonardo Sciascia)

Samsun: Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar), Atlantis (David Gibbins), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Kokoloji (İsamu Saito, Tadahiko Nagao)

Siirt: Kimsenin Konuşmadığı Dil (Eugene Mirabelli), Kavim (Ahmet Ümit), Yüzyılın Aşkları (Can Dündar)

Şırnak: Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar)

Tunceli: Bay Pipo: Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı: Hiram Abas (Soner Yalçın, Doğan Yurdakul), Binbaşı Ersever'in İtirafları (Soner Yalçın), Son Tapınak Şövalyesi (Raymond Khoury), Vur Emri Bir Asteğmenin Tunceli Anıları (Ümit Zileli), Güneydoğudan Öyküler (Hakan Evrensel), CIA Kürtleri: Kürt Devletinin Gizli Tarihi (Tuncay Özkan), 5. Tim “Güneş Doğsun İsteriz” (Abdullah Ağar)

Zonguldak: Gazi Paşa (Attila İlhan), Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek (İlber Ortaylı), Türkiye'nin Ekonomik Krizi/Oluşumu ve Çıkış Yolları (Selim Somçağ)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.