Şiiliği, Sünniliği tartışılır da, imanı asla tartışılmaz, Kerbela'yı en güzel o anlattı. Su Kasidesi bir tasavvuf anıtıdır, çoğu din uluları "Hazreti Fuzûli" derler ona.

İşte bu Fuzûlî, "Selam verdim rüşvet değildir deyü almadılar" diyerek yönetimdeki çürümeyi ortaya dökerken, aşağıya alacağım, çok az bilinen, hatta hiç dillendirilmeyen şiirinde; müftüleri, vaizleri, imamları, müezzinleri topa tutmaktadır. Dört yüz küsur yıl önce yazılan bu şiir sanki bugünü anlatıyor, değişen hiçbir şey yok.

"Gönül tâ var elünde câm-i mey tesbihe el urma/namaz ehline uyma anlar ile durma oturma/eğilüb secdeye salma feragat tacını başdan/vuzû suyu bile rahat yuhusu gözden uçurma/sakın pâmâl olursun bûriyâ tek mescide varma/eğer nâçar girsen anda minber gibi çok durma/müezzin nâlesin alma kulağa düşme teşvişe/cehennem kapusun açdırma vaizden haber sorma/cemâat izdiihâmı mescide saldı kudûretler/kudûret üzre lütf it bir kudûret hem sen arturma/hatibin sanma sâdık müftinin kavline fi'l itme/imamın sanma âkil ihtiyarun ona dabşurma/fuzûlî behre vermez taat-ı nakıs nedir cehdin/kerem kıl zerki taat suretinde hadden aşurma”

Bugünkü Türkçesi:

"Ey gönül elinde şarap kadehi var, bırak, tesbihe el sürme/namaz kılanlara uyma, onlarla durma, oturma/secdeye eğilerek özveri tacını başından düşürme/abdest suyuyla esenlik uykusunu gözünden kaçırma/ayak altında kalırsın, sakın, hasır gibi camiye varma/elinde olmadan gidersen de orada minber gibi çok durma/müezzini dinleme, içine bulanıklık-karışıklık düşürme/vaizden bilgi isteyerek cehennem kapısını açtırma/kalabalık yığıldı, camiye bir soğukluk-katılık doldu/kendine gel, sen de camiye gidip soğukluğu çoğaltma/hatibin söylediğine, bakma, müftünün sözüne inanma/imamı akıllı sanma, kendini ona verme, güvenme/ey fuzûlî. ne uğraşırsın, eksik tapınmada yarar yok/kendine gel, ikiyüzlülüğü tapınma sayıp aşırılığa vardırma..."

İslamî aşk sözleriymiş bunlar

Erişim adresi işte burası: http://www.sohbetgor.net/guzel-sozler/islami-sevgi-ask-sozleri.html

Ve işte o sözler:

Mükemmel erkeği dışarda aramayın o şimdi camide
Duyuyor musun beni yâr? Çayı açık, seni kapalı severim!
O ne güzel tehdit öyle, namazını kılmazsan evlenmem seninle!
Ey Yar, ben senin kömür karası gözlerine değil, Allah diyen yüreğine vuruldum.
İlle de romantik mi olayım, o zaman gel mum ışığında Kur'an okuyalım sevdiğim.
Sevgiden anlamayanlar sevdiklerini hep yarı yolda bıraktı, oysa sevgi Cennet yolunda sadece bir duraktı.
Kur'an-ı Kerim oku bana sevdiğim, dünyanın en güzel sesinden dünyanın en güzel cümlelerini duyayım.
Öyle kahvaltıları yatağa istemem, sabah namazına kaldır yeter.
Ben seni severek "ayvayı" yedim diyorsun. Benden başkasını seversen "helvanı" yerim biliyorsun.

Bu içtenliksiz, insan doğasına karşıt, aşk gibi aşkın bir duyguyu din'le sınırlayan sözleri duyunca aklıma önce Mevlana'nın o dizesi geldi: "Aşk kâfiriyiz biz, Müslüman başka", sonra da şu fıkra: Erzurum Hasankale'de iriyarı bir adam kaplıcada yüzüyormuş, yüzerken de zikrediyormuş güya. Birisi sormuş ne yapıyorsun diye, "Ben Hak âşığıyım" demiş. Adam şöyle bir bakmış, "Ulan ben gençliğimde bir kıza âşık oldum, çöpe döndüm, kurudum kaldım. Sen nasıl Hak âşığısın ki boynun kilise direğine benziyor" diye yanıt vermiş ona.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
a.mehdi öztürk 6 ay önce

cezim bey selamlar sunarak,ölçü belli,,nedir o:.:"kainatın efendisi hz muhammed asm
veda hutbasinde ne buyurdu,,,"ey inananlar sizlere iki emanet bırakıyorum.,
1-kuranı kerim(hakim)
-bizim sünnetimiz.!!!,selam ve dua ile.

Misafir Avatar
Bayburt lu Salih 6 ay önce

Sn GÜRBÜZ
Allah teala insanoğlunu dünya ya kendisini anlayıp,tanıyıp imtihan etmek ve bana hayatının her yerinde şükrediyorum, beni hayatının her safhasında hatırlıyormu diye gönderdi,yoksa işine geldiği yerde sıkışınca yarabbi yardım et, sonrasında lay lay lom ile hayatını sürdürsün diye değil,
Bu ifadem sonrası ben size demedim mi, işte gericiler bunlar bakın nasıl fütursuzca eleştiriyorlar diye bilirsiniz, hayır inanın ki bu manada eleştirmek için değil, üzülüyorum bazı eleştirilerinize, hep dünyevi olarak öğütler veriyorsunuz,tabiki bunlar lazım, fakat ebedi dünya için öğütler de veriniz,fakat insanların işine geldiği gibi fetvalar veren alimler değil (Z.BEYAZ gibi) çünkü bu dünyada helal olarak,ahlaklı olarak, biriktireceğimiz azık bizim öte dünyada kurtarıcı azığımız olacak.
Dünya boş değil, lakin öbür dünya hiç boş değil

Misafir Avatar
Bahir Oltulu 6 ay önce

Büyük şair Fuzuli'ye anmamıza vesile olan Cazim ağabeyimize bu güzel yazısı dolayısıyla bin selam göndererek biz de o büyük şairin olağanüstü güzellikteki beytini yazarak kendisini hayırla analım.

" Hakîr bakma mene, kimseden sağınma kemem,
Fakîr-i pâdişah-âsâ gedâ-yı muhteşemem.”

banner268