Dede Korkut 2016 Ödülleri açıklandı

Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından bu yıl ilk kez verilmeye başlanacak olan “Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödülleri” sahiplerini buluyor. İşte program, ödül alacak isimler ve tüm detaylar...

Dede Korkut 2016 Ödülleri açıklandı
Bayburt Postası - Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından bu yıl ilk kez verilmeye başlanacak olan “Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödülleri” sahiplerini buluyor. 

16 Mayıs 2016 Pazartesi günü Bayburt Üniversitesi Yeni Külliye Konukevi Konferans salonunda gerçekleşecek olan tören öncesinde konuşan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, ödül alacak isimlerin belirlendiğini açıkladı. 

“Dil, kültür ve irfan dünyamızın en önemli sembolü: Dede Korkut

Rektör Coşkun, yaptığı açıklamada; “Dil, kültür ve irfan dünyamızın en önemli sembolü kadim şehirlerimizden biri olan Bayburt ile özdeşleşen Dede Korkut’a kamuoyunun dikkatini çekmek, onun tarihin ve medeniyetimizin süzgecinden geçerek bugüne ulaşan mesajını genç nesillere ulaştırmak amacıyla her yıl vermeyi planladığımız Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat ödülleriyle ilgili olarak belirlemiş olduğumuz seçici kurullar çalışmalarını tamamlamıştır.” Dedi. 

Titiz ve yoğun bir çalışmanın neticesinde 2016 yılı Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödüllerinin verileceği isimlerin belirlendiğini açıklayan Rektör Coşkun; “ödül verilecek isimler alanlarında öne çıkmış, saygın, bu yolda yürümek isteyenlere örnek olacak, ilham verecek kişilerdir. Ödül vermeye karar verdiğimiz, bilim, kültür ve sanat dünyamızın çok saygın üyelerini tekrar tebrik ediyor, hayırlı ve bereketli bir ömür temennisiyle bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

Öte yandan; ödül töreni öncesinde öykü yazarı Cemal Şakar “Öykünün Geleceği Üzerine” söyleşi düzenleyecek. Program kapsamında yer alacak olan bir diğer etkinlik ise “Geleneksel Sanatlar Sergisi” olacak. Ödül töreninin ardından ise Türk Tasavvuf Müziği Konseri ve Prof. Dr. Sadettin Ökten’in “Şehir ve Medeniyet” başlıklı konferansı ile tören programı sona erecek. 

İşte ödüller, sahipleri ve gerekçeleri: 

Türk İslam Coğrafyasına Hizmet Ödülü: İslam Araştırmaları Merkezi

Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde, yüksek lisans ve doktora bursu verdiği öğrencilerine ve diğer araştırmacılarına daha verimli ve sistematik hizmet verebilmek amacıyla kurulan, İslam Dünyasının ilk ve en kapsamlı İslâm ansiklopedisinin hazırlanmasını sağlayan, Türk İslâm tarihi, kültürü ve medeniyetinin doğru ve bilimsel bir tarzda öğrenilmesi ve tanıtılması için dergi ve kitaplar yayımlayıp sempozyum ve konferanslar düzenleyen, oluşturduğu kütüphane, arşiv ve dokümantasyon birimiyle araştırmacılara büyük bir hizmet sunan İslâm Araştırmaları Merkezi’ne Dede Korkut Bilim, Kültür ve Sanat Ödülleri TÜRK İSLÂM COĞRAFYASINA HİZMET ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.


Edebiyat Ödülü: Cemal Şakar

İnsanlık tarihinin vicdanını kaybettiği bu günlerde hikâyeleriyle insanlığın hakikat arayışına sağladığı katkı, insan ruhunun bütün bu alt üst oluşlar karşısındaki ıstırap ve hüznünü yansıtma ve içinde yetiştiği coğrafyanın değerlerini örselemeden yeni bir nefes, yeni bir dil ve üslupla çağının insanına aktarma başarısını göstermiş olan Sayın Cemal Şakar’a Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Bilim Kültür ve Sanat Ödülleri EDEBİYAT ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.

Bilim Ödülü: Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin

Sözlü gelenek ürünlerimizin en önemlilerinden biri olan ve Türk kültürünün en önemli işaret taşlarından biri olan Dede Korkut Hikâyeleri üzerine yapmış olduğu değerli çalışmalar ve bu alandaki bilimsel faaliyetlere vermiş olduğu destek sebebiyle Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin’e Dede Korkut Bilim, Kültür ve Sanat Ödülleri BİLİM ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.

Geleneksel Sanatlar Ödülü: Reis’ül Hattatin Hasan Çelebi

Kadim İslâm medeniyetinin, sınırları olmayan bir coğrafyanın ortak dili olan hat sanatını, yok olmaya yüz tuttuğu bir dönemde çok meşakkatli bir eğitim süreci sonrasında öğrenen ve klasik geleneğin devam etmesini sağlayan; yetiştirdiği öğrencilerle geleceğe taşıyan,  bir ömür boyu harflerin sırrının peşinde koşmuş, harflerle sırdaşlık yapmış ve eserleriyle uluslararası bir üne kavuşmuş olan Reis'ül-Hattatin Hasan Çelebi’ye Dede Korkut Bilim, Kültür ve Sanat Ödülleri GELENEKSEL SANATLAR ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.

Bilge Adam Ödülü: Prof. Dr. Sadettin Ökten

Modern çağın ürettiği değerlerin kıskacında kimlik bölünmesi yaşayan insanımıza mirasçısı olduğu Türk İslam medeniyetini bir ufuk olarak gösteren, şehir-insan, şehir-medeniyet ilişkisine dair çalışmalarıyla şehrin ve mimarinin insan ruhu üzerinde etkisini ortaya koyan,  sohbetleriyle maruz kaldığı saldırılar karşısında muhtevasını kaybetmiş olan kimliğimizin yeniden inşasına çok kıymetli katkılar sunan Prof. Dr. Sadettin Ökten’e Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Bilim Kültür ve Sanat Ödülleri BİLGE ADAM ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Fırat Kızıltuğ 2 yıl önce

Bayburt Üniversitesi, DEDE KORKUT ÖDÜLLERİ ihdas etmekle dünya çapında bir görevi yerine Getirmiştir. Nitekim bu hareketin yansımaları, Türk Dünyasından aksedecektir. 20 yıl evvel, Bayburt'ta bir kısım BEYREK TÜRKÜLERİ derlemiş ve Türk Edebiyatı Dergisi ile, Haber 69 Dergisinde yayınlamıştım. 1944 yılında, Bayburt Cumhuriyet İlkokulunda, Hocamız KEMAL GÜNEY, bize bir taşbasması halk kitabı okumuştu. "BAYBÖYREK İLE AKKAVAK KIZI. Mahmut Ragıp Gazimihal de, 1930 yılında yayınladığı "HALK TÜRKÜLERİ" kitabında "Bayburt'ta DEDE KORKUT TÜRKÜLERİNE RASTLADI" kaydını düşüyor. Bu çok manâlı ödülü ihdas eden zevata bir Bayburt'lu olarak minnet ve şükranlarımı arzederim. Fırat Kızıltuğ

Misafir Avatar
mehdi öztürk 2 yıl önce @Fırat Kızıltuğ

sevgili fırat bey,yazınızı okuduk,çok güzel,öenmine binaen,masat köyündeki "dede korkutun,türbesinin güney doğu kısmında"Kazanhan ve uraz,ın mezarları vardır,bilgilerinize saygı ile

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Muharrem 2 yıl önce

Bilge Adam ödülü Dede korkutu Bayburta kazandıran Ali Haydar Öner e verilmelidir. Bayburtta yaptıklarının üstüne hala bir taş koyabilmiş kimse yok.