banner164

“Bak postacı” şirket oluyor

PTT’nin kamu iktisadi kuruluşu olmaktan çıkarılarak anonim şirkete dönüştürülmesi planlanıyor. Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) A.Ş. Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı, PTT A.Ş’nin yapılanması, faaliyet konuları ile hizmetlerin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Taslak, merkezi Ankara’da olan ve Türk Ticaret Kanunu’na ve özel hukuk hükümlerine tabi olan PTT A.Ş adlı bir anonim şirket kurulmasını öngörüyor.Buna göre, PTT A.Ş’nin sermayesinin tamamı Hazine Müsteşarlığına ait olacak. Ancak Hazine Müsteşarlığının mülkiyet hakkı ile kar payı hakkına halel gelmemek ve kamunun pay sahipliğinden kaynaklanan bütün mali hakları Hazine Müsteşarlığında kalmak kaydıyla, müsteşarlığın PTT A.Ş’deki pay sahipliğine dayanan oy, yönetim, temsil, denetim gibi hak ve yetkileri Ulaştırma Bakanlığı tarafından kullanılacak. Şirket sermayesi, ana sözleşmede belirlenecek.

“Bak postacı” şirket oluyor

PTT’nin kamu iktisadi kuruluşu olmaktan çıkarılarak anonim şirkete dönüştürülmesi planlanıyor. Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) A.Ş. Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı, PTT A.Ş’nin yapılanması, faaliyet konuları ile hizmetlerin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Taslak, merkezi Ankara’da olan ve Türk Ticaret Kanunu’na ve özel hukuk hükümlerine tabi olan PTT A.Ş adlı bir anonim şirket kurulmasını öngörüyor.

Buna göre, PTT A.Ş’nin sermayesinin tamamı Hazine Müsteşarlığına ait olacak. Ancak Hazine Müsteşarlığının mülkiyet hakkı ile kar payı hakkına halel gelmemek ve kamunun pay sahipliğinden kaynaklanan bütün mali hakları Hazine Müsteşarlığında kalmak kaydıyla, müsteşarlığın PTT A.Ş’deki pay sahipliğine dayanan oy, yönetim, temsil, denetim gibi hak ve yetkileri Ulaştırma Bakanlığı tarafından kullanılacak. Şirket sermayesi, ana sözleşmede belirlenecek.

“Bak postacı” şirket oluyor PTT A.Ş’nin kuruluşunda 6762 sayılı Kanun’un 277. maddesinde sözü edilen 5 kurucunun bulunması şartı aranmayacak. Bankacılık, sigortacılık, her türlü tahsilat, ödeme, bilet ve ürün satışı da dahil olmak üzere finansal sektördeki, adres bankacılığı ile her türlü taşımacılık hizmetlerini de içecek şekilde posta ve lojistik alanındaki faaliyetlerin ayrıntıları ana sözleşmede ortaya konulacak.

Şirketin amaçları, teşkilatı, sermaye miktarı, hisseleri, genel kurulu, denetim organı, hesapları ve karın dağıtımına ilişkin esaslar da ana sözleşmede gösterilecek. PTT A.Ş faaliyetlerine ilişkin ücretlerin tam ve peşin olarak alınması esas olacak, ancak yönetim kurulu gerekli gördüğü taktirde farklı ödeme esaslarını belirleyebilecek.

233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ekindeki Kamu İktisadi Kuruluşları bölümünde yer alan “Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” ibaresi kaldırılacak. Posta ile ilgili işler de Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü’nün görev alanından çıkarılacak. Ayrıca 5584 sayılı Posta Kanunu da yürürlükten kaldırılacak.

PTT Genel Müdürlüğü’ne ait taşınır ve taşınmazlar, her türlü araç, gereç, malzeme, yazılım e-donanımlar, her türlü sözleşmeler ve kredi anlaşmaları, her türlü fikri ve haklar ile sair hak, alacak ve borçlar, leh ve aleyhe açılmış ve açılacak olan davalar ve icra takipleri ile personel, ana sözleşmenin imzalanmasını müteakip PTT A.Ş’ye devredilmiş sayılacak.

Genel Kurul, Bakanlar Kurulu’nun Genel Kurul’un teşkiline dair kararının Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte faaliyete geçecek. PTT A.Ş’nin ilk Genel Kurulu oluşuncaya kadar, Ulaştırma Bakanlığı, bu kurulun görevlerini yapacak ve yetkilerini kullanacak. Genel Kurul oluşuncaya kadar, seçilecek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri Ulaştırma Bakanı tarafından Genel Kurul sıfatıyla atanacak.

Birlik Haber-Sen: Taslağa karşı çıkacağız

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan, taslak hazırlanırken görüşlerinin alınmadığını belirterek, söz konusu haliyle TBMM gündemine getirilmesi halinde taslağa karşı çıkacaklarını söyledi.

“PTT çalışanları işini, iş güvencesini ve haklarını yitirme tehdidiyle karşı karşıya” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Taslakta, PTT iş yerlerindeki mevcut çalışanlara ne olacağının belirsiz. PTT A.Ş ile sözleşme imzalayacak özel ya da gerçek kişilerin, mevcut kamu personeli ile çalışması mümkün olmadığından PTT bünyesindeki iş yerlerinde çalışanlar büyük ihtimalle ana gövdeye kaydırılacak ya da havuzda toplanarak başka kamu kurumlara transfer edilecek.”

Anahtar Kelimeler:
bak postacı şirket oluyor
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.