banner164

"Son Yüzyıl Türkiye Medyasında Din Karşıtlığı"

Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin organizesiyle gerçekleştirilen ve 2 gün süren Son Yüzyıl Türkiye Medyasında Din Karşıtlığı (1915-2015) Sempozyumu’na Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, ilim adamları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

"Son Yüzyıl Türkiye Medyasında Din Karşıtlığı"
Bayburt Postası - Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin organizesiyle gerçekleştirilen ve 2 gün süren Son Yüzyıl Türkiye Medyasında Din Karşıtlığı (1915-2015) Sempozyumu’na Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, ilim adamları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumda Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, tüm peygamberlerin ortak sloganının Allah’a ortak koşmamak ve Allah’a kul olmak olduğunu anımsatarak, "Allah’a kul olmayan nefsine ya da kendisi gibi bir faniye kul olur. Türkiye’de bir zamanlar netice itibariyle eğer Allah ile savaş yapmazsanız, dini inkar etmezseniz aydın olmazsınız, modern olamazsınız anlayışının hakim olduğu bir dönem başladı ve yaşandı. Maalesef birçok badirelerden geçtik. Şimdi bu cephe yazarını, gazetecisini, fikir adamını yetiştirdi. Biz de varız diyerek bugün buradayız. Bu sempozyumda da milli ve yerli kalemlerimizi dinleyeceğiz” dedi.
Sempozyumun ilk oturumunu Ak Parti Ankara Milletvekili Siyaset Bilimcisi Prof. Dr. Vedat Bilgin yönetti. Bayburt Üniversitesi’nin akademik faaliyetleri yanında Türk düşüncesine katkı yapacak etkinliklerinin yeni olmadığını üniversitenin de bu tür etkinlikler demek olduğunu ifade eden Bilgin, bundan dolayı Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’u ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu’nu tebrik etti.  Medyadaki din karşıtlığının eski bir hikâye olduğunu anımsatan Bilgin, sempozyumun bunların anlaşılması adına önem taşıdığını kaydetti.
Sempozyumun ilk oturumunda TYB Vakfı Genel Başkanı D. Mehmet Doğan, Son Yüzyıl Türk Medyasında Din Karşıtlığı konusu üzerine konuştu. Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan, Meşruiyetten Cumhuriyete Basında Din Karşıtlığını anlattı. Ak Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’ın müstemleke aydınının İslam karşıtlığını anlattığı ilk oturuma Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kemal Sandıkçı da katkıları ve tenkitleriyle destekte de bulundu.

İkinci ve üçüncü oturumlar İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüfütoğlu tarafından yönetildi. Bu oturumlarda Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi, Türkiye’de Laik Ulus-Devlet İnşaasında Gazetenin Rolü; Yazar İsmail Hacıfettahoğlu, 1915-1926 Yılları Matbuatında İslam Karşıtlarından Bazı Örnekler; Gazeteci-Yazar Talat Uzunyaylalı, Türkiye’de Basının Din-Siyaset İlişkisine Bakışı: Tanzimattan Günümüze; 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Görgün, Din Düşmanlığının Tarihi ve İdeolojik Arka Planı; Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Bedri Gencer, Dinin İdeolojileştirilmesinde Basının Rolü; Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak ise Son Yüzyıl Türkiye’de Medyanın Din Karşıtlığı Üzerine Düşünceler konularındaki bildirilerini katılımcılarla paylaştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.