banner164

Polis Meslek Yüksek Okulu yeni eğitim dönemine başladı

Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu 2008-2009 Eğitim ve Öğretim dönemine özel bir tören eşliğinde başladı. Şairzihni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene Bayburt Valisi Kerem Al, Bayburt Milletvekilleri Ülkü Gökalp Güney, Fetani Battal, Bayburt Belediye Başkanı Bekir Çetin, Garnizon Komutanı Kur. İstih. Albay İkrami Özturan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Çakar, daire amirleri, davetliler ve öğrenciler katıldı. Törende açılış konuşmasını Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Necati Ekici yaptı. Ekici, şöyle konuştu:

Polis Meslek Yüksek Okulu yeni eğitim dönemine başladı

Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu 2008-2009 Eğitim ve Öğretim dönemine özel bir tören eşliğinde başladı. Şairzihni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene Bayburt Valisi Kerem Al, Bayburt Milletvekilleri Ülkü Gökalp Güney, Fetani Battal, Bayburt Belediye Başkanı Bekir Çetin, Garnizon Komutanı Kur. İstih. Albay İkrami Özturan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Çakar, daire amirleri, davetliler ve öğrenciler katıldı. Törende açılış konuşmasını Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Necati Ekici yaptı. Ekici, şöyle konuştu:

"Eğitime açıldığı 1998 yılından bu yana yetiştirdiği 852 polis memuru adayını ülkemizin 81 ilinde emniyet teşkilatının saflarına gönderen, ayrıca 833 polis memuruna hizmet içi eğitimde ev sahipliği yapan Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulumuzun ön lisans eğitimi seviyesindeki 6. dönemi başlamıştır. Şu an 230 olan kapasitemiz, yeni binamızın hizmete girmesiyle 350'ye ulaşacak, Bayburt ilimiz, ülkemizin sayılı Polis Meslek Yüksek Okullarından birine kavuşacaktır. Okulumuzda 2 yıl süreyle verdiğimiz eğitimlerde amacımız, polis adaylarına Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda Atatürk Milliyetçiliği, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı hizmet bilinci ve mesleki değerleri kazandırmaktır. Milli kültürümüz ile örf ve adetlerimize bağlı, milli birlik ve beraberliği güçlendirici ruh ve irade gücü kazandırılan polis adaylarına verilen eğitimin plan ve programları, ders kitapları Polis Akademisi Başkanlığınca hazırlanmaktadır. Takip edilmektedir ve denetlenmektedir.

Bu düzenlemeler ile eğitim ve öğretimin amacına ulaşması, öğrenilen bilgilerin kalıcı olması ve uygulanması yolunda devamlı çalışmalar yapılmaktadır. Polislik mesleğine girme amacıyla 80 bin adayın arasında yapılan sınavda başarılı olup da bugün eğitime başlama töreninde bulunduğunuz evlatlarınızı, 2 yıl sonra karşınızda polis olmanın haklı gururu ve heyecanı ile dimdik ayakta göreceğiniz günü daha şimdiden yaşar gibi olduğunuzu biliyoruz. Onlar,  bu kutsal mesleğe ilk adımlarını atarken, artık sadece sizin değil, hepimizin, vatanımızın evladı olmuşlardır.  2 yıl boyunca alacakları eğitimle yeterli bilgi ve donanıma sahip olacaklarından hiç şüpheniz olmasın.

Ancak, kazanacakları en önemli erdem,  doğru düşünme ve doğru davranış alışkanlığını okulumuzda pekiştirecek olmalarıdır. Aldıkları aile terbiyesinin yanında burada mesleki etik davranışları da kazanacaklardır. Duygusallıktan uzak, duyarlı davranış içerisinde olacaklardır. Profesyonel davranış becerileri kazanacaklardır. Bu çok önemlidir. Çünkü en iyi polis,  problemi büyütmeden çözebilen polistir. Doğru davranış sergilenmediğinde, bilginin ne kendisine ne de etrafına hiçbir faydası olmayacaktır. Bu gün evlatlarınızla gurur duyacağınız gündür.

Polis Akademisi ailesine hoş geldiniz. Burada alacağınız eğitim ve öğretimle yakın gelecekte emniyet teşkilatına katılacaksınız. Sizlerin zamanla mesleği öğrenip, 6. dönem yetişkin birer meslek mensubu olarak mezun olacağınız günü iple çektiğinizi gözlerinizden okuyorum. 70 milyon insanımızın katkılarıyla,  sizlerin en iyi şekilde yetişmenizi sağlayacak eğitim ortamını mevcut şartlar dâhilinde hazırlayıp, bütün personelimiz ve eğitim görevlilerimizle her türlü gayreti ve fedakârlığı göstermekteyiz.

Atatürk'ün bizlere en kutsal emaneti olan cumhuriyete ve demokrasiye var gücünüzle sahip çıkıp, gösterdiği hedefin yılmaz takipçileri olacağınıza, dünya polisleriyle müşterek çalışarak, diğer ülke polislerine de olumlu yolda farkınızı hissettireceğinize gönülden inanıyorum.

6. dönem açılış törenimize katılarak bizleri onurlandıran, duygularımızı, sevinçlerimizi paylaşan, 2008-2009 Eğitim ve Öğretim dönemi açılış çalışmalarında bizden desteklerini esirgemeyen, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli yöneticilerine, eğitim öğretim kurumlarına, sivil toplum örgütlerine, Bayburtlu hemşerilerimize ve basın mensuplarımıza bir kez daha teşekkür eder saygılarımı sunarım."

Bayburt Valisi Kerem Al ise polis okulu öğrencilerine hitaben şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Türkiye cumhuriyetinin güvenliğinin sağlanması, vatandaşların can güvenliğinin korunması gibi görevleri devlet meşru kolluk kuvvetleri olan Jandarma ve Emniyet güçlerimiz yapmaktadır. Verilen bu görevi hakkıyla yürütmek için gerekli donanımı, bilgi ve birikimi bu okuldan alarak, sevgiyle, şefkatle Türk halkının hizmetinde olacaksınız.
Hassas bir bölgede görev yapan siz Türk polis adayları insan hakları sözleşmelerine uygun, devletin şefkatli eli olarak her zaman halkın ve haklının yanında olunuz. Bu eğitim öğretim döneminde gelişen ve değişen dünyayı yakından takip ediniz, gerekli bilgileri kendinize yükleyiniz ve tam donanımlı bir polis olarak eğitiminizi tamamlayarak Vatanımızın her köşesinde göreve talip olunuz. Hepinize üstün başarılar diliyorum.”

Törende ayrıca dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Törende ayrıca yeni eğitim ve öğretim yılının ilk dersi verildi. Garnizon Komutanı Kurmay İstihkam Albay İkrami Özturan tarafından verilen ilk dersin içeriği, “Türkiye’nin iç ve dış düşmanları, Türkiye’nin sosyal, laik ve hukuk devleti olmasının özellikleri” oldu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.