banner164

ÖSS’de sıfır çeken liseler

2008 ÖSS sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu. Çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu illerinden olmak üzere 41 liseden tek bir öğrenci üniversiteye giremedi. Bu liselerden üçü İstanbul ve Ankara'dan. Biri de Bayburt’tan. Büyük kentlerdeki bazı liseler ise üniversiteye sadece bir öğrenci gönderebildi. ÖSYM tarafından açıklanan 2008 yılı ÖSS sınav sonuçlarına ilişkin istatistikler eğitim alanındaki sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Aralarında İstanbul, Ankara, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin gibi illerinde bulunduğu 28 ilde yer alan 41 lise üniversitelere öğrenci gönderemedi.

ÖSS’de sıfır çeken liseler

2008 ÖSS sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu. Çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu illerinden olmak üzere 41 liseden tek bir öğrenci üniversiteye giremedi. Bu liselerden üçü İstanbul ve Ankara'dan. Biri de Bayburt’tan. Büyük kentlerdeki bazı liseler ise üniversiteye sadece bir öğrenci gönderebildi.

ÖSYM tarafından açıklanan 2008 yılı ÖSS sınav sonuçlarına ilişkin istatistikler eğitim alanındaki sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Aralarında İstanbul, Ankara, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin gibi illerinde bulunduğu 28 ilde yer alan 41 lise üniversitelere öğrenci gönderemedi.

Sınavsız da geçemedi

Sıfırcı 41 lise arasında yer alan 7 meslek lisesi, sınavsız geçiş hakkına rağmen üniversitelere öğrenci gönderemedi. Ankara'da Keçiören Kalaba Lisesi'nden ÖSS'ye giren 6 öğrenci ile Ankara Etimesgut Lisesi'nden ÖSS'ye giren 13 öğrenciden hiç biri yükseköğretim kurumlarına yerleşemedi. İstanbul'da da Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Lisesi'nden ÖSS'ye katılan 12 öğrenci, yükseköğretim kurumlarına girmeyi başaramadı.

İşte o liseler

Öğrencileri ÖSS'ye giren ancak lisans, 2 yıllık önlisans ve açıköğretim fakültelerine tek bir öğrenci gönderemeyen liseler şöyle:

Adana Seyhan Ada Sokağı Lisesi,
Adıyaman Lisesi,
Ankara Keçiören Kalaba Lisesi,
Ankara Etimesgut Lisesi,
Artvin İmam Hatip Lisesi,
Artvin Hopa Çok Programlı Lisesi,
Bingöl Atatürk Lisesi,
Diyarbakır Atatürk Lisesi,
Erzincan Lisesi,
Erzurum Atatürk Lisesi,
Erzurum Cumhuriyet Lisesi,
Erzurum Horasan Lisesi,
Erzurum Karayazı Lisesi,
Gaziantep Şahinbey Ata Lisesi,
Antakya Lisesi,
Mersin Anamur Lisesi,
Mersin Mut Lisesi,
Mersin Tarsus Cumhuriyet Lisesi,
İstanbul Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Lisesi,
Kastamonu Taşköprü İmam Hatip Lisesi,
Konya Çumra Alibeyhüyüğü Çok Programlı Lisesi,
Malatya Hekimhan İmam Hatip Lisesi,
Mardin Nusaybin Emire Gözü Lisesi,
Muş Lisesi,
Nevşehir Acıgöl İmam Hatip Lisesi,
Siirt Gazi Lisesi,
Siirt Yavuz Sultan Selim Lisesi,
Siirt Kurtalan İmam Hatip Lisesi,
Sivas Zara Çok Programlı Lisesi,
Sivas Gürün Çok Programlı Lisesi,
Tekirdağ Çerkezköy Pakize Narin Lisesi,
Şanlıurfa Akçakale Lisesi,
Şanlıurfa Bozova Lisesi,
Şanlıurfa Suruç Fatih Sultan Mehmet Lisesi,
Şanlıurfa Esentepe İMKB Lisesi,
Bayburt Lisesi,
Batman Lisesi,
Şırnak İHL,
Iğdır 80'inci Yıl Cumhuriyet Lisesi,
Karabük Safranbolu İHL,
Osmaniye Kadirli 80.Yıl Cumhuriyet Lisesi.

Engeli tek öğrenci aşabildi

İstanbul’da Fatih Kocamustafapaşa, Beykoz Paşabahçe Ferit İnal, Bahçelievler Kocasinan, Fatih Vatan, Mehmet Akif Ersoy ve Bağcılar Orhan Gazi liseleri öğrencilerinin birini bile 4 yıllık bölümlere yerleştiremedi. Bu okullar öğrencilerini 2 yıllık okullar ile açıköğretim liselerine gönderebildi. İstanbul'daki 14 lise ise sadece tek öğrencisini lisans programlarına yerleştirebildi.

Ankara'daki liselerden 8'i üniversitelerin 4 yıllık bölümlerine tek öğrenci gönderemezken bu liseler 2 yıllık ve açık öğretim bölümlerine öğrenci gönderebildi. Ankara'daki 10 lisede üniversitelerin lisans programlarına sadece 1'er öğrenci gönderebildi.

İzmir'de durum İzmir'de de sadece Çiğli A. Adnan Saygun Lisesi üniversitelerin 4 yıllık bölümlerine öğrenci gönderemedi. İzmir'deki 6 lise ise birer öğrencilerini 4 yıllık fakülteye gönderebildi.

Mantıkta tek net bile yok

Lisans  programlarına yerleşebilmek için çözülmesi gereken ÖSS-2 testlerinde öğrencilerin soruları çözme ortalamaları liseler arasındaki farkı da ortaya koydu. 30 sorunun yer aldığı Matematik-2 testinde Türkiye ortalaması 11.71 olarak gerçekleşirken düz liselerde bu oran 3.98'e kadar geriledi. 5 soruluk Mantık testinde de Türkiye ortalaması ancak 0.91 olabilirken bu oran düz liselerde 0.47 olarak gerçekleşti.

30 sorunun yer aldığı Matematik-2 testinde Türkiye ortalaması 11.71 olurken bazı lise türlerinin yakaladıkları ortalamalar şöyle: 'Genel liseler 3.98; Özel liseler 9.18, Anadolu liseleri 14.13, fen liseleri 21.94, İmam hatip liseleri 1.93'  13 soruluk tarih testinin lise türlerine göre ortalaması da şöyle: 'Genel lise 2.72; anadolu liseleri 6.55, sosyal bilimler liseleri 8.97, imam hatip liseleri 2.19.' 5 sorunun yer aldığı mantık testinde Türkiye ortalaması sadece 0.91 olurken, bu ortalama genel liselerde 0.47, anadolu liselerinde 1.52, fen liselerinde 0.11, imam hatip liselerinde 0.14 ortalama ortaya çıktı.  

 

 

Anahtar Kelimeler:
öss sıfır çeken liseler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.