banner164

Bayburt Üniversitesi’ne logo aranıyor

Bayburt Üniversitesi için amblem ve logo belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. Logo belirleme süreci hakkında bilgiler veren Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, şunları söyledi:"Üniversitemiz Amblem/Logo yarışması için başvurular 07.01.2009 tarihinde sona ermiştir. Müracaat yoğunluğu nedeniyle Bayburtlu Sanatçı ve Akademisyenlerden oluşan bir jüri belirledik. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Yrd. Doç. Dr. Mürteza Fidan, Yrd. Doç. Dr. Zafer Mintaş ve Grafiker Ahmet Çağıldak, yarışmaya katılan logoları inceleyerek bir karara varacaklar. Logo seçiminde jürinin dikkate alacağı önemli faktörler var.

Bayburt Üniversitesi’ne logo aranıyor

Bayburt Üniversitesi için amblem ve logo belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. Logo belirleme süreci hakkında bilgiler veren Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, şunları söyledi:

"Üniversitemiz Amblem/Logo yarışması için başvurular 07.01.2009 tarihinde sona ermiştir. Müracaat yoğunluğu nedeniyle Bayburtlu Sanatçı ve Akademisyenlerden oluşan bir jüri belirledik. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Yrd. Doç. Dr. Mürteza Fidan, Yrd. Doç. Dr. Zafer Mintaş ve Grafiker Ahmet Çağıldak, yarışmaya katılan logoları inceleyerek bir karara varacaklar. Logo seçiminde jürinin dikkate alacağı önemli faktörler var.

Bayburt Üniversitesi'ne logo aranıyorÖzellikle seçilecek logonun ilk bakışta, hangi kurum, hangi kuruluş veya hangi alanda faaliyet gösterdiğine dair ipuçları vermeli. Her insanın bir kişiliği olduğu gibi, kuruluşların da bir kişiliği vardır. Logo bunu yansıtmalı, mesajını üstünde taşımalıdır. Logo okunması kolay, anlamlı ve akılda kalıcı olmalıdır. Kolay algılanabilir olmalı, optik denge kurallarına uymalıdır. Siyah beyaz ve renkli uygulamalar, farklı alanlarda kullanımlar sorun oluşturmamalı ve etkisini azaltmamalıdır. Logo sadeliğinin yanı sıra, gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile hemen hatırlanabilecek yapıda olmalıdır. Sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır. Teknik çizimi, her türlü baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, değişik yerlerde kâğıt, rölyef, rozet gibi de kullanılabileceği unutulmamalıdır. Büyütme ve küçültmelerde değer kaybına uğramamalıdır. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır. Özgün olmalıdır. Amblem ve logonun yapılış amacı zaten ayırt ediciliği sağlamaktır. Başka kurum, kuruluş, firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebebiyet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Günün moda akımlarından uzak, uzun yıllar geçerli olan bir espri niteliği olmalıdır. Estetik olmalıdır. Logo nihayetinde bir görüntüdür, resimdir. Zaman içinde gözün alışmasıyla, okunmadan resimsel değerleriyle algılanır. Bu nedenle bir logonun seyirlik olma özelliği estetik olma şartını önemli kılar."

Düzenlenen yarışmaya katılan logolar, jürinin yapacağı çalışmadan sonra açıklanacak ve Bayburt Üniversitesi için seçilen logo yapılacak bir basın toplantısı ile kamuoyuna sunulacak.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.