banner164

Muhtarlar ve dernek başkanlarından 'dünürcü geleneği' kararı

Mahalle muhtarları ve dernek başkanları, dünürcü geleneğini daha faydalı bir konuma getirecek uygulamada ısrarlı.

Muhtarlar ve dernek başkanlarından 'dünürcü geleneği' kararı
Bayburt Postası - Bayburt’ta düğün törenlerinin bir parçası olan dünürcü geleneğini düğün sahibinin yükünü azaltmaya yönelik fikir alışverişinde bir karara varıldı.

Bayburt merkeze bağlı mahallelerin muhtarları ve mahalle derneği başkanları Şeyhhayran Mahalle Muhtarlığında toplanarak konuyla ilgili bir karara vardı.

Şeyhhayran Mahallesi Muhtarı Fuat Yıldız, dünürcü geleneğinin günümüzde kişilere külfetten başka bir önemi olmadığını söyledi. Düğün sahibinin zaten masraf ettiğini, düğün sahibinin bugününde yanında olmak isteyenlerin ayrıca masraf ettiğini ifade ederek, “Bundan sonra mahalle odalarımızda vatandaşlardan para desteği yapmalarını isteyeceğiz. Kimin gönlünden ne koparsa; 10 lira, 20 lira, 50 lira.. Bu miktarı toplayıp düğün sahibine vereceğiz. Böylelikle düğün sahibine bir katkımız olacak. Gelin almaya ise yakın çevresinin gitmesinden yana tavır alacağız. Tabii bu tamamen düğün sahibinin tekelinde olan bir şey ama herkesin yaraına olan bir uygulamayı vatandaşların da anlayışla, memnuniyetle karşılayacağına inanıyoruz” dedi.

Düğünlerin günümüzde bir boy gösterme yeri haline geldiğini söyleyen Yıldız, “Ahmet’in düğünün 500 araba vardır, Mustafa’nın düğünün de 400 araba vardı ifadelerinin kimseye faydası yok. Ayrıca bir gürültü, bir karmaşa.. Bizler tüm mahalle muhtarları ve mahalle dernek başkanları olarak bu uygulamayı uygun buluyoruz. Hem düğün sahibi, hem dünürcüler masraf yapıyorsa, bunu var olan bir masrafı kısmaya nasıl yönlendirebiliriz diye düşündük ve böyle olmasını karar kıldık. Bunu da vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Makul karşılıyorlar, memnun oluyorlar” diye konuştu.

“Şingâh’ta uyguladık düğün sahibine bin lira katkımız oldu”

Yıldız, aslında daha önce Şeyhhayran Mahallesi’nde bunu uyguladığını fakat sonrasının gelmediğini, son toplantının akşamında ise Şingah Mahallesi’ndeki düğünde ilk uygulamanın yapıldığını ve düğün sahibine bin lira katkıda bulunduklarını dile getirdi.   
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Bayburtlu Salih 13 ay önce

n Muhtarlarımız bir fikir üretmişler değerlendirilebilir,kimsenin kimseyi kırmadığı bir mutabakat ile alınan karar uygulanır. Benim bir BAYBURT lu olarak muhtarlarımızdan istirhamım şudur ki; Sn Muhtarlarım mahalle odaları artık kahve içme merasimi ve cenazelerde sadece taziye mekanı olmakta çıkarılıp, bir Eğitim merkezi haline getirilsin, gençlerin sevdirilerek mahalle odalarının sahipleri olduğu ve buralarda alanında yetişmiş insanların Bayburt genelindeki mahalle odalarında fahri olarak faydalı faaliyetlerinin merkezi olsun . Ayrıca duyduğum , doğruluğunu bilmediğim olumsuz bir konuyuda gündeme getirmek isterim. Geçenlerde Bayburt dışında yaşayan ve yaşı yüze yaklaşmış bir teyzemiz rahmetli olmuş, bu teyzemizin çocukları da daha önceki yıllar rahmetli olmuş, diğer yakınları veya torunları olabilir, derneğe para yatırmanız gerekir deyip, oda da oturmaları sağlanmamış, hiç hoş bir durum değil,
Misyonumuz MÜSLÜMAN dilendirmez zihniyetine göre olmalı

Misafir Avatar
EFE 1 yıl önce

Kimin işine gelmedi bilmem ama yorumumu tam yayınlamamışlar ... kesmeden tekrar yayınlarmısınız ben olumsuz birşey yazmadımki

Misafir Avatar
EFE 1 yıl önce

Sayın muhtarlarım.. yanlış karar almışsınız , böyle bir uygulama olamaz yaz boyu düğün var bu ney yazık el atmadığınız düğünlerimiz kaldı bırakın kim kime giderse gitsin herkes sevdiğine gider .. her cuma camilerde para toplanıyor insanlar o yüzden acizleniyor kaçıyor

Misafir Avatar
sezgin 1 yıl önce

başlatılmış olan dünürcü parası yüzünden kimse odalara girmiyor yanlış uygulama bu uygulamadan bir an önce vazgeçilsin ve medyadan duyurulsun

Misafir Avatar
a.raci polat 1 yıl önce

sn muhtarlar sevgiler sunarak 2 ayda bir toplanın bayburtun kalkınması adına proje üretiniz.,en önemlisi ise "demiryoludur.toplanrak ankaraya çıkarma yapınız .g.hane böyle yapıyor,kalın sağlıcakla.

Misafir Avatar
Ruhi 1 yıl önce

Örf ve adetlerimiz gereksiz ve boşuna ortaya çıkıp günümüze kadar gelmemiştir. Hepsinin altında muhakkak mantıklı sebepler yatmaktadır. Günümüzde geçerliliğini ve gerekliliğini yitirmiş örf ve adetlerimiz olabilir. Örf ve adetlerimiz modern çağın şartlarını da gözeterek yaşatmalıyız. Sonuç ta temelinde yardımlaşma, dayanışma, saygı ve sevgiye dayalıdır bizim örf ve adetlerimiz. Şov yada mecburiyetten değil, gönülden geldiği için devam ettirilmelidir. Kanaat önderleri diye nitelendirdiğimiz büyüklerimize çok iş düşüyor tabii.Muhtarlarımızı tebrik ediyorum.
Saygılarımla

Misafir Avatar
selim 1 yıl önce

Aslında güzel fakat para işin içine girdiği için odalar kimse gelmez konvoy işi ise sıkıntılı valilik el atması lazım

Misafir Avatar
M.T.K 1 yıl önce

Trafik sorunu, can güvenliği bakımından mantıklı. lakin öyle düğün sahibinin isteğine bırakılması yanlış. zengin böyle bir uygulamayı istemeyecektir. zengine gösteriş lazım. olacaksa eğer kişi ayrımı olmadan tamamen ortadan kalkmalı. başka boyut ise düğün için insanları çağırmak düğünün şen şakrak geçmesi, düğünde kalabalık olması, düğün sahibinin onurlandırılması demek. çalınacak davul zurna için topluluk olması demek. şahsi düşüncem ikinci aşama..uygulama yanlış. düğün sahibi milyarlar harcamış, Bin lirayı zarflara koyuyor. davulcuya veriyor. düğün sahibinin binlira hiç bir ihtiyacını karşılamaz. ayrıca böyle şeylerde maddiyat da aranmaz. dedğim gibi olacaksa eğer kişi ayrımı olmadan ortadan kalkmalı.. isteyen konvoy isteyen para mantığı yanlış.