banner164

Çoruh Nehri için proje alternatifleri görüşüldü

Çoruh Nehir Şehir Geçişi Projesi 2. etabına yönelik düzenlenen toplantıda proje alternatifleri görüşüldü.

Çoruh Nehri için proje alternatifleri görüşüldü
Bayburt Postası - Çoruh Nehir Şehir Geçişi Projesi 2. etabına yönelik düzenlenen toplantıda proje alternatifleri görüşüldü. Yapılan değerlendirmeler neticesinde ikinci etabı kapsayan kısımlarda nehir yatağına dokunulmaması kararlaştırıldı. Çalışmalar kapsamında nehir kenarında bazı kısımlar doğal taş ile tahkim edilip kimi bölümler taşkın riskine karşı yeniden düzenlenecek.

Toplantı açılışında konuşan Vali Epcim, bir ilin çevresel ve kültürel değerlerini korumanın o yöredeki yöneticilerin en önemli görevlerinden biri olduğunu söyledi. Bu anlamda kent kimliğinin, kültürel birikimin ve mekan duygusunun oluşmasında Bayburt için Çoruh Nehri’nin son derece önemli olduğunu kaydeden Vali Epcim, “Çoruh Nehri’nin dizaynı, modern anlamda taşkın koruma sistemine dahil edilmesi ve aynı zamanda estetik bir görünüme sahip olması noktasında ciddi bir gündem var. Bu gündemi yıllardır takip eden Sayın Milletvekilimizin deneyimleri, yine bu konuda deneyimleri olan şimdiki Belediye Başkanımız ve AK Parti İl Başkanı bir değerlendirme yapmak üzere bir aradayız. Bu süreç bizler açısından yeni başlıyor. Şunu ifade edelim ki; Türkiye’nin en güzel projelerinden birini yapma arzusundayız” diye konuştu.

Epcim: "Şehrin kültürel dokusuna uygun bir projelendirme isteniyor"

Süreci bu yönüyle istişare halinde yürüttüklerine dikkat çeken Vali Epcim şunları söyledi: “Yıllardır bu sürece katkı sunmaya çalışan Sayın Milletvekilimizin geçmiş deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Belediye Başkanlarımızın deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Çoruh bizlere, teknik manada DSİ’nin bakış açısından çok farklı anlamlar ifade ettiği için buraya biraz daha kültürel ve sosyal açıdan da yaklaşım sunacak bir projelendirme çalışması yapmamız lazım. Bayburtlu olan ve Bayburt’u memleket hissiyatıyla kabul edenlerle görüştüğümüzde Çoruh’a müdahale etmememizi istiyorlar. Bu şu anlama geliyor; doğal çevresi ile uyum içerisinde ve şehrin kültürel dokusuna uygun bir projelendirme isteniyor. Bu çok önemli. Bayburtluların Çoruh Nehri kenarında vakit geçirmelerine imkân tanıyacak, insanla Çoruh’u birleştiren bir proje noktasında bir talep var. Bu talep bizim de değerlendirmelerimize göre oldukça normal ve üzerinde durmamız gerekiyor.”

Vali Epcim, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından finanse edilecek Dede Korkut Obası Projesi ile 2. etap çalışmalarını bütünleştirecek adımların önemine işaret etti. Vali Epcim, “Bu proje bizim bundan sonra Çoruh’ta yapmayı planladığımız bazı çalışmalara temel oluşturabilir mi? şeklinde ele alınabilir. Bir tarafında Dede Korkut Obası kurulması; Çoruh Nehri’nden elektrik üretimi sağlanacak bir potansiyel mevcut, kauçuk bentle elektrik üretim sistemi kurulurken diğer taraftan Çoruh’un turistik değerini artıracak bir yaklaşım sunan bu proje son derece önemli. Kalkınma Ajanslarının hazırladığı projeler arasında bu yıl içerisinde en yüksek puanı aldı” ifadelerini kullandı.

Battal: "Ortaya çıkan durum bizim verdiğimiz mücadelenin bir ürünü değil"

Milletvekili Fetani Battal ise Çoruh isminin Farsça ‘Cûy’ ile Arapça ‘Ruh’ sözcüklerinden türeyerek Çoruh halini aldığını söyledi. “Can Suyu” ya da “Ruh Irmağı” anlamlarına gelen “Cûy-i Ruh”un Bayburt için Can Nehri olduğuna değinen Milletvekili Battal, “Günümüzde çevre anlayışının bu kadar öne geçtiği, insanların ve toplumların bu merkezle olaya baktıkları zaman diliminde atacağımız her adımı ölçerek, biçerek, tartarak; estetiğine, tarihi arka planına, toplumun algılamasına dair endişeleri gidermek üzere ciddi bir elekten geçirme ihtiyacı hasıl oluyor. Bütün hassasiyetimiz burada. Çünkü Çoruh; Bayburt ve tarihi bir arka planla birlikte hepimiz için Can Nehri. DSİ’nin Türkiye’de çok başarılı çalışmaları var. Fakat DSİ’nin baktığı nokta ile bizim baktığımız nokta arasında bir uyuşmazlık görünüyor. 2002’de Milletvekili olduğumda Çoruh’un peşine düştüm. 2020 yılına geldik hala Çoruh’un peşindeyim. Görüşmediğim Bakan, getirmediğim Genel Müdür kalmamıştır. Bir sürü çalışma… Ortaya çıkan durum bizim verdiğimiz mücadelenin bir ürünü değil” değerlendirmesinde bulundu.   

Çoruh konusundaki girişimlerine Bakanlık düzeyinde yapıcı bir iradeyle karşılık bulduğunu açıklayan Milletvekili Battal şöyle devam etti: “Bu işte somut birkaç adım atmak istiyoruz. Bakanlığımız böyle bir irade koydu. Bu yıl bu desteği size sonuna kadar vereceğiz dediler. Ülkemizi ve dünyayı etkileyen çeşitli gelişmeler neticesinde bugüne kadar uzadı. Estetiğe, kullanışlılığa, görüntüye hassasiyet gösteriyoruz. Bu hassasiyetle baktığımızı bilmenizi istiyoruz.”

Toplantı Arpalı’da yapımı planlanan çeşitli projelere ilişkin değerlendirmelerin ardından sona erdi. Toplantı sonrası katılımcılar alanda incelemede bulundu.

Bayburt Valiliği’nde düzenlenen toplantıya Vali Cüneyt Epcim, Milletvekili Fetani Battal, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürü Dr. Emre Akçalı, DSİ 225 Şube Müdürü Mustafa Koray Torun, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat ile proje uzmanları katıldı. (Bayburt Valiliği Basın Bürosu)

Kamuoyu uygulanacak projenin paylaşılmasını bekliyor!

Öte yandan projenin yeniden gündeme gelmesi ile birlikte görüşlerini bildiren uzman isimler, ilk projedeki gibi hatalara düşülmemesi için uyarılar ve önerlilerde bulundu. Kamuoyunda yoğun destek gören bu görüşler çerçevesinde yeni proje ile ilgili atılan her adım yakından takip ediliyor. Gazetemizi arayan, mail yoluyla ulaşan okuyucularımız, yeni projenin yapılmadan önce Bayburt kamuoyuna açıklanması talebinde bulunuyorlar.

Platform için girişimler başladı

Çoruh Nehri projesinin uygulandığı bölümdeki acı hali de Bayburt kamuoyunun sesi kulağı olacak bir platformun oluşturulmasını gerekli kılmıştı. Böyle bir girişimin içerisinde bulunan birkaç memleket sevdalısına destek her geçen gün büyüyor. Kent planlayıcılarının, mimarların, akademisyenlerin yer alacağı platformda, Bayburt için düşünen, kentin kaderine etki edecek konularda söyleyebilecek sözü olan STK'lar yer alacak. Bu hem Çoruh Nehri için, hem de kentteki diğer projeler için isabetli bir karar olacak.

Daha dün yapılanların tartışıldığı, bugün halen yapımı devam eden ve uzman görüşünden yoksun, kamuoyunun hiçbir fikri alınmadan ortaya konulan projelerin çirkinliği ve hepsinden önemlisi ölü yatırımlar mezarlığını andıran bir kentte, böyle bir girişimde bulunmak çok çok isabetli bir karar olacak. (Murat Okutmuş)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ozan 5 ay önce

Sayın demokrat bayburt a;
Çoruh üzerine göl demedim Erzurum istikametine gidişte yolun sağ tarafındaki alanın (yani eski sanayi) a.karayolu kalacak şekilde polis lojmanlarından aslandağına çıkış yoluna kadarki alanın boşaltılıp buraya çoruhtan şu alınarak göle doldurup tekrar tekrar suyun çoruh yatağıma bırakılması. Bu sebeble oluşacak göl uzunluğu yaklaşık 1500 metre ve eni 250-300 metre olacak. Çoruhun yatağıyla oynamak anlamı çıkmıyor. (Bu gölden çıkıp nehre akıtılacak suyun yüksekliğine göre küçük bir hes de olabilir.)

Misafir Avatar
Mehmet TOPSAKAL 5 ay önce

İl başkanımızda toplantıya katılmış,incelemelerde bulunmuş; ne kadar güzel.Kendisine bu projeden biraz yukarıda bulunan susuz şelalenin de akibeti sorulsaymış keşke..

Misafir Avatar
Mehmet ali 5 ay önce

Çoruh la ilgili bir proje gündeme geldimi içim dararıyor nasıl bir tahribat yapılacak diye o parları betona gömene kadar aslandağı gibi yeşillendirin bayburtu çevreleyen dağları bu gidişle çoruhu betonun içine hapsedeceksiniz

Misafir Avatar
Aziz 5 ay önce

Ortaya çıkan durum bizim verdiğimiz mücadelenin bir ürünü değil”
Peki kimin ürünü sayın vekilim... 20 dan sonra söylenmesi gereken bu mu.. Sayın valim lütfen sizden istediğimiz.. Siyasilerden fikir almayınız bu işin uzmanı cevre pezaj mühendisleri.. Çevreci bilim adamları mühendisleri vede mimar ve mühendislere fikir alınız

Misafir Avatar
Hulusi 5 ay önce

Hacı Ali Polat ne alaka şimdi

Misafir Avatar
Ahmet Çağıldak 5 ay önce

Sanki sorun badece Çoruh’un yatağı. Sunulan bu proje nehir islahı ya da düzenlemesiyle ilgisi olmayan bir su kanalı projesidir. Bu proje resmi kurumlar ile yerel yönetimlere bırakılmayacak kadar önemlidir.
Bozdukları bozacaklarının teminatıdır.
Bayburtlu nitelikli ve konuda uzman kişilerle halkın ortak görüşleri alınmadan ve de bilgi paylaşımında uzlaşılmadan atılacak her adım yanlış olacaktır, tahripkar olacaktır, biline!

Misafir Avatar
Demokrat Bayburt 5 ay önce

Hala yok zemine set çekilsin yok göl yapılsın diye yazanlar var. Allah akıl fikir versin. Bu nehri dün sizler yapmadınız, bu nehir binlerce yıldan beri burada akıyor. Ama sizlerden kötülükten başka bir şey görmedi. Lafa gelince coruhu şöyle severiz böyle severiz diyorsunuz ama icraatlar tam tersi. Yıllarca çöpleri içine boşalttınız, kanalizasyonu ve bilumum atıkları içine boşalttınız. Balıkları insan gibi mevsiminde olta ile değil torla yavrular dahil hunharca avlayıp bir çok türü yok ettiniz. Yetmedi iş makinalarını sokup kumunu çakılını boşalttınız. Gene yetmedi tutup içine beton döktünüz. Bu coruh size ne etti gardaşım, niye bu kadar eziyet ediyorsunuz, niye rahat bırakmıyorsunuz. Her coruh projesinde içime daral geliyor, gene ne çorap örecekler diye, bitmiyor çilesi zavallının, elinizde oyuncak olmuş.

Misafir Avatar
Adnan temel 5 ay önce

Cocuklugumda meydanda bir kahve vardi(halen duruyor ama icerde kalmis) tahta zemin uzerinde masalar vardi..yanindakiyle konusmaya zorlanirdin su sesinden...belediye parkina sadece o sesi dinlemeye giderdim. Simdi o ses yok. Coruh kalmamis.zemine setler yapilarak o ses yeniden dogal hale getirilmeli.